Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2004, Nr 5 (108) |


• Nasza Unia! – kamienie milowe na drodze powstawania Unii Europejskiej • Odbiorniki GPS na torach • NIK o nas • Geoinformacja po śląsku • Eugeniusz Romer – wspomnienie o wybitnym polskim kartografie • Oferta studiów na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2004/2005

powrót

Krystian Kaczmarek, Jarosław Czochański

Geoinformacja po śląsku

Realizacja wojewódzkich systemów informacji przestrzennej w Polsce (cz. IV)
Uwarunkowania historyczne, prawne i techniczne, a także przykładowe rozwiązania wojewódzkich systemów informacji przestrzennej (kujawsko-pomorskiego i pomorskiego) były przedmiotem rozważań autorów w poprzednich częściach niniejszego opracowania. Tym razem kolejny system regionalny: śląski.

W lipcu 2000 r. na zamówienie Zarządu Województwa zespół pod kierunkiem prof. Bogdana Neya opracował „Założenia modelu organizacyjno-technicznego wdrożenia Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej w Województwie Śląskim”. Był to pierwszy krok na drodze do opracowania koncepcji i wdrożenia systemu, który umożliwiłby szybki dostęp do aktualnych, rzetelnych i kompletnych informacji dotyczących przestrzeni geograficznej regionu.
14 września 2000 r. marszałek województwa i wojewoda podpisali porozumienie w sprawie budowy i wdrożenia RSIP. Strony zobowiązały się do przeznaczenia niezbędnych środków na prace badawczo-rozwojowe, utworzenia ośrodków SIP (w ramach własnych struktur organizacyjnych) oraz opracowania wspólnego programu budowy baz danych.
25 września 2000 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Strategię Rozwoju Województwa na lata 2000-2015, w której jednym z przedsięwzięć była budowa Urzędowego Systemu Informacji o Przestrzeni w ramach Systemu Regionalnego. Rok później ruszyły prace badawczo-rozwojowe finansowane przez Komitet Badań Naukowych i województwo. Prace te miały na celu:
? identyfikację potrzeb funkcjonalnych, informacyjnych i edukacyjnych użytkowników RSIP,
? stworzenie modelu relacji organizacyjnych i prawnych elementów infrastruktury RSIP,
? ustalenie potrzeb i propozycje rozwiązań wielopoziomowej struktury RSIP,
? określenie możliwości wykorzystania superkomputerów i szybkich sieci transmisji danych do przetwarzania, analizy i udostępniania bardzo dużych zbiorów danych,
? organizację internetowego portalu szkoleniowego,
? opracowanie metodyki inwentaryzacji i waloryzacji terenów poprzemysłowych.
Prace zostały zakończone w czerwcu 2003 r. Ich Realizatorem był Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych z Gliwic, a w opracowaniu poszczególnych tematów uczestniczyły: Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Jednym z ważniejszych rezultatów prac badawczo-wdrożeniowych było opracowanie systemu informatycznego realizującego w praktyce rozwiązania wielopoziomowej struktury RSIP. System ten przeszedł pomyślnie wszechstronne testy w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach i Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Rozwiązania informatyczne RSIP są w pełni gotowe do szerokiego wdrożenia.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS