Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2004, Nr 5 (108) |


• Nasza Unia! – kamienie milowe na drodze powstawania Unii Europejskiej • Odbiorniki GPS na torach • NIK o nas • Geoinformacja po śląsku • Eugeniusz Romer – wspomnienie o wybitnym polskim kartografie • Oferta studiów na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2004/2005

powrót

Marek Pudło

Universal Leica System 1200

Na rynku pojawił się najnowszy produkt Leica Geosystems – rodzina odbiorników GPS, tachimetrów, kontrolerów i oprogramowania pod wspólną nazwą Universal Leica System 1200. Projektantom owego systemu przyświecała idea ujednolicenia i integracji odbiornika GPS oraz tachimetru w zakresie bezkolizyjnej wymiany danych pomiarowych.

Jeszcze kilka lat temu jednym z problemów w pracach geodezyjnych był brak możliwości bezpośredniego zastosowania wyników z pomiarów satelitarnych w tachimetrze. Przed taką operacją należało dane GPS poddać obróbce, przekonwertować na format przyjmowany przez tachimetr i dopiero wtedy wyeksportować do instrumentu. W najnowszych produktach Leiki rozwiązano ten problem, wprowadzając jednolitą platformę bazodanową. Format zapisu obserwacji pozwala na ich swobodną wymianę między tachimetrem i odbiornikiem GPS natychmiast po ich zarejestrowaniu. Po wyjęciu karty pamięci Compact-Flash przekłada się ją do drugiego instrumentu i na ekranie pojawiają się dane, które można od razu wykorzystać do dalszych pomiarów. Taki stopień unifikacji udało się uzyskać dzięki zastosowaniu w instrumentach i kontrolerach tego samego systemu operacyjnego. Leica odeszła od popularnego oprogramowania typu Windows na rzecz specjalnego systemu, który charakteryzuje się dużą stabilnością pracy i pozwala m.in. na tworzenie własnych aplikacji w języku GeoC++.
Oprócz rozwiązań programowych ujednolicono także pewne elementy hardware’owe, np. interfejs użytkownika. Ekrany tachimetru i rejestratora GPS są bardzo podobne (mają te same rozmiary, mieszczą tę samą ilość i rodzaj informacji). Jedynym detalem odróżniającym jest dotykowy panel w rejestratorze GPS.
Oprócz tego zastosowano jednolity rodzaj nośnika danych – karty pamięci CompactFlash (od 32 do 256 MB), takie same baterie wewnętrzne i towarzyszące im ładowarki. Kontrolery do odbiornika GPS (RX1210) i tachimetru (RX1220 – opcjonalnie) mogą być stosowane zamiennie.
Wszystkie elementy Systemu 1200 (odbiornik GPS, tachimetr, kontrolery) spełniają normę pyło- i wodoszczelności IP67. Oznacza to, że na 30 minut można je zanurzyć w wodzie na głębokość 1 m. A jakie są korzyści z tej całej integracji? Po pierwsze, zdecydowane przyspieszenie procesu zbierania i przetwarzania danych pomiarowych, co wpływa na poprawę efektywności działania tandemu użytkownik-sprzęt. Po drugie, łatwiejsza obsługa instrumentów i wiążąca się z tym oszczędność czasu potrzebnego na jej opanowanie. Po trzecie, użycie takich samych reinicjalizacji Leiki GPS1200 (5 s), a o drugim tzw. reliability – poziom wiarygodności wyniku – który u szwajcarskiego producenta jest na poziomie 99,99%, co oznacza, że na 10 000 obserwacji tylko 1 może być błędna.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS