wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2004, Nr 5 (108) |


• Nasza Unia! – kamienie milowe na drodze powstawania Unii Europejskiej • Odbiorniki GPS na torach • NIK o nas • Geoinformacja po śląsku • Eugeniusz Romer – wspomnienie o wybitnym polskim kartografie • Oferta studiów na kierunku geodezja i kartografia w roku akademickim 2004/2005

powrót

redakcja

Nowi geodeci w Unii Europejskiej

Na podstawie opracowania wykonanego na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury przez Instytut Geodezji i Kartografii w ubiegłym roku prezentowaliśmy rozwiązania dotyczące wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Piętnastki (GEODETA 5-12/2003). O zasadach obowiązujących w krajach kandydujących do Unii Europejskiej dowiadujemy się z kolejnego opracowania IGiK*. Publikację jego fragmentów rozpoczęliśmy od Czech i Słowacji (GEODETA 4/2004), tym razem – Litwa, Słowenia i Węgry.

Wykonywanie zawodu geodety i kartografa na Litwie reguluje ustawa z 8 maja 1990 r. Prawo o przedsiębiorstwach (Dziennik Parlamentarny nr 9/1992). Określa ona, że przedsiębiorstwo prywatne może należeć do jednej osoby fizycznej na zasadach prawa własności lub do kilku osób fizycznych na zasadach współwłasności. Instytucje posiadające osobowość prawną mogą być również właścicielami prywatnych przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwo prywatne nie posiada osobowości prawnej i jego majątek nie może być oddzielony od majątku właściciela. Właściciel odpowiada za zobowiązania przedsiębiorstwa całym swoim majątkiem osobistym. Przedsiębiorstwo prywatne musi posiadać nazwę firmy, w której wymieniony jest właściciel. Ustawa określa rodzaje działalności, których prowadzenie jest zabronione bez uzyskania licencji wydanych przez rząd Litwy lub inny uprawniony organ. Zalicza się do nich m.in. „wykonywanie prac geodezyjnych i topograficznych, publikowanie i drukowanie planów i map topograficznych”.
Podmioty zagraniczne muszą uzyskać od rządu Litwy licencje na prowadzenie jakiejkolwiek działalności na terytorium tego kraju. Licencja lub odmowa z uzasadnieniem wydawane są w ciągu 30 dni od otrzymania podania. Odmowa wydania licencji nie musi być oparta na niecelowości działalności przedsiębiorstwa. Natomiast ustawa z 26 kwietnia 1994 r. Prawa na gruntach (Dziennik Parlamentarny nr 10/1994) wprowadza i określa pojęcie geodety prywatnego. Może to być osoba, która posiada wykształcenie wyższe lub wyższe ze specjalizacją i która uzyskała licencję (wydaną zgodnie z procedurą określoną przez prawo) uprawniającą do wykonywania prac geodezyjnych, topograficznych i kartograficznych oraz licencję uprawniającą do wykonywania planów zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustawą prawa, obowiązki i odpowiedzialność geodetów prywatnych oraz rodzaje prac, które mogą oni wykonywać, określone są przez prawo i rząd Republiki Litwy.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS