wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Marek Pudło

Kontrola na miejscu metodą inspekcji w terenie

Fachowe przygotowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia w przetargu na usługę kontroli na miejscu wniosków o płatności bezpośrednie uchronić miało Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przed podmiotami, które nie zagwarantują terminowej i poprawnej realizacji zadania. Jednocześnie wydawało się, że gwarantuje to przedsiębiorstwom geodezyjnym udział w wykonaniu zlecenia. Okazało się jednak, że dwie startujące w przetargu firmy informatyczne (przy kilkunastu geodezyjnych) wygrały aż w czterech województwach. I choć nie zajmowały się dotychczas geodezją, a prace zlecać będą drobnym podwykonawcom, to i tak opłaci im się to za kwoty niekiedy trzykrotnie niższe niż konkurencji geodezyjnej.

Geodeci, którzy mocno walczyli z ARiMR o wypuszczenie zlecenia na wolny rynek, zapewne nie przewidzieli takiego obrotu sprawy, a już na pewno tak niskich cen. Teraz zapewne czujnym okiem przyglądać się będą poczynaniom konkurencji. Tylko jedno przedsiębiorstwo, nota bene informatyczne, złożyło oferty dla wszystkich województw, co przy wadium rzędu 30-50 tys. złotych w każdym, świadczy o jego kapitale i możliwościach logistycznych. Firmy geodezyjne zadowoliły się złożeniem od jednej do siedmiu ofert.
Zastanawiające jest, w jaki sposób firmy szacowały koszt sprawdzenia 1 hektara, bo różnice w cenach są blisko trzykrotne. Mówi się, że niektórzy startujący w przetargu rozpoczęli kontrolę przed jego ogłoszeniem, wychodząc z rolnikami w teren i mierząc ich pola jeszcze przed wypełnieniem wniosków o dopłaty. Im więcej wykonali takich robót, tym bardziej mogli zejść z oficjalną ceną w przetargu. Pierwsze ogłoszenia o przetargu pojawiły się w oddziałach regionalnych ARiMR już 27 lutego. 14 kwietnia prezes Agencji Wojciech Pomajda zaręczał na konferencji prasowej, że do 26 kwietnia będzie znany komplet wyników. Niestety, do końca czerwca nie podpisano jeszcze wszystkich umów. Liczne protesty składane przez firmy uczestniczące w przetargu opóźniają rozpoczęcie prac, które muszą być zakończone 31 sierpnia.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS