Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Andrzej Makowski, Hanna Cichowska-Cieślak, Lech Brokman, Adam Linsenbarth, Jacek Uchański, Herbert Czichon, Ewa Mudrak

Prof. Felicjan Piątkowski (1908-2004)

7 czerwca w Warszawie zmarł prof. Felicjan Piątkowski, specjalista w dziedzinie kartografii i poligrafii, twórca pierwszych w Polsce studiów poligraficznych. Wspominają Go byli studenci i współpracownicy.

Prof. dr hab. Andrzej Makowski
emerytowany prof. zwyczajny PW, kartograf
Myśląc o Profesorze, widzę przede wszystkim postać wybitnego polskiego kartografa, animatora kartografii polskiej w trudnych, powojennych warunkach odbudowy kraju, o niespożytej energii. Człowieka zawiadującego Biurem Kartograficznym Głównego Urzędu Pomiarów Kraju i jego terenowymi agendami, czy wreszcie redaktora naczelnego ówczesnego PPWK.
Powierzenie Profesorowi kierownictwa Zakładu Reprodukcji Kartograficznej Politechniki Warszawskiej w przełożeniu na prozę życia oznaczało dla Niego zorganizowanie laboratorium, ukierunkowanie studiów, zakreślenie badań i kształcenie kadry z tego – stanowiącego wówczas novum – działu kartografii. Pierwszy polski podręcznik z tego zakresu pt. „Kartografia i reprodukcja kartograficzna” napisany przez Profesora w 1953 r. stał się Jego credo: wiedza przyszłego kartografa nie może być pełna bez znajomości problematyki warsztatowej.
Profesor nie stronił od podejmowania problemów trudnych, często niepopularnych, a jakże perspektywicznie słusznych. Miał przy tym dar zjednywania sobie współpracowników, Jego charakterystyczne powiedzenie to: poderwijmy się, kolego. Inspirował młodych, zwłaszcza studentów, do rozwiązań nowatorskich, niebanalnych, częstokroć ujawnianych w pracach dyplomowych. Nie rozwijał kartografii dla niej samej, lecz dla głęboko w Nim tkwiącej idei społecznego służenia kartografią – jak to powiedzielibyśmy dzisiaj – dla zawartych w niej pożytków opracowywania geoinformacji niezbędnej we wszelkich czasoprzestrzennych działaniach człowieka wobec otoczenia.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama