wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Jerzy Przywara

wwwątpliwa reklama

Co tam, panie, w internecie?
Internetowy System Zarządzania Danymi Fotogrametrycznymi uruchomiony w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, jak na razie, okazuje się jednym wielkim niewypałem. Witryna niezwykle potrzebna do promocji olbrzymich zbiorów fotogrametrycznych zgromadzonych w CODGiK razi nie tylko amatorszczyzną i niefunkcjonalnością, ale i zwykłym niechlujstwem.

Bierzący czy bieżący?
Liczba samych błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych jest tak długa, że wymagałaby osobnego opracowania. Wszystkie teksty, bez wyjątku, są nieprofesjonalne, i to nie tylko w warstwie językowej. Już na powitanie, w winiecie strony głównej w słowie „Zarządzania” zamiast litery „ą” mamy literę „a”. W zakładce „NMT” raz mamy „numeryczny model terenu”, innym razem „numeryczny model powierzchni terenu”, w innym miejscu z kolei „nmt” i „NMT”, ale jakie to ma znaczenie, skoro wyraz „bieżący” według autorów pisze się przez „rz”. Kłopoty mają oni zresztą nie tylko z językiem polskim. Angielskie rozwinięcia skrótów IACS i LPIS również zawierają błędy (Administrative, Identyfication zamiast Administration i Identification).

Prawdy objawione
Przy okazji tworzenia Systemu Zarządzania Danymi Fotogrametrycznymi odkryto parę fundamentalnych prawd. Dowiadujemy się, że „Producenci, dystrybutorzy i zwykli użytkownicy napotykają w swej pracy na terabajty danych przeważnie w formie rastrowej takich jak zdjęcia lotnicze, sceny satelitarne, ortofotomapy, mapy rastrowe czy tez NMT.” Zapomniano widocznie o tym, że ortofotomapa powiatu mieści się z powodzeniem na jednym CD. Problemy z terabajtami mogą mieć zatem NASA lub CODGiK, na pewno nie zwykli użytkownicy. Kilka linijek dalej czytamy z kolei, że „W przypadku braku dostępu do informacji społeczeństwo ma bardzo ograniczone możliwości rozwoju ekonomicznego i socjalnego”. Rzeczywiście.
Najciekawsza jest strona „Projekty”. Już sam początek zwala z nóg: „System IACS (Integrated Administrative Control System) ma służyć kontroli i zarządzaniu środkami finansowymi z EAGGF jakie już otrzymaliśmy i jakie jeszcze otrzyma nasze społeczeństwo oraz organizacje będące częścią administracji rządowej.” Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji (EAGGF) podzielony jest na dwie sekcje – Orientacji (środki na rozwój obszarów wiejskich, w tym inwestycje) i Gwarancji (z której finansowane są dopłaty dla rolników). IACS służy tylko do „obsługi” drugiej części EAGGF w zakresie dotacji bezpośrednich, czyli rolników. Społeczeństwo i administrację zostawiłbym w spokoju. Surfując dalej, dowiadujemy się, że celem LPIS jest „wiarygodność identyfikacji położenia działki rolnej” i „pomiar powierzchni”. No, tak napisali.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS