Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Jerzy Przywara

wwwątpliwa reklama

Co tam, panie, w internecie?
Internetowy System Zarządzania Danymi Fotogrametrycznymi uruchomiony w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, jak na razie, okazuje się jednym wielkim niewypałem. Witryna niezwykle potrzebna do promocji olbrzymich zbiorów fotogrametrycznych zgromadzonych w CODGiK razi nie tylko amatorszczyzną i niefunkcjonalnością, ale i zwykłym niechlujstwem.

Bierzący czy bieżący?
Liczba samych błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych jest tak długa, że wymagałaby osobnego opracowania. Wszystkie teksty, bez wyjątku, są nieprofesjonalne, i to nie tylko w warstwie językowej. Już na powitanie, w winiecie strony głównej w słowie „Zarządzania” zamiast litery „ą” mamy literę „a”. W zakładce „NMT” raz mamy „numeryczny model terenu”, innym razem „numeryczny model powierzchni terenu”, w innym miejscu z kolei „nmt” i „NMT”, ale jakie to ma znaczenie, skoro wyraz „bieżący” według autorów pisze się przez „rz”. Kłopoty mają oni zresztą nie tylko z językiem polskim. Angielskie rozwinięcia skrótów IACS i LPIS również zawierają błędy (Administrative, Identyfication zamiast Administration i Identification).

Prawdy objawione
Przy okazji tworzenia Systemu Zarządzania Danymi Fotogrametrycznymi odkryto parę fundamentalnych prawd. Dowiadujemy się, że „Producenci, dystrybutorzy i zwykli użytkownicy napotykają w swej pracy na terabajty danych przeważnie w formie rastrowej takich jak zdjęcia lotnicze, sceny satelitarne, ortofotomapy, mapy rastrowe czy tez NMT.” Zapomniano widocznie o tym, że ortofotomapa powiatu mieści się z powodzeniem na jednym CD. Problemy z terabajtami mogą mieć zatem NASA lub CODGiK, na pewno nie zwykli użytkownicy. Kilka linijek dalej czytamy z kolei, że „W przypadku braku dostępu do informacji społeczeństwo ma bardzo ograniczone możliwości rozwoju ekonomicznego i socjalnego”. Rzeczywiście.
Najciekawsza jest strona „Projekty”. Już sam początek zwala z nóg: „System IACS (Integrated Administrative Control System) ma służyć kontroli i zarządzaniu środkami finansowymi z EAGGF jakie już otrzymaliśmy i jakie jeszcze otrzyma nasze społeczeństwo oraz organizacje będące częścią administracji rządowej.” Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji (EAGGF) podzielony jest na dwie sekcje – Orientacji (środki na rozwój obszarów wiejskich, w tym inwestycje) i Gwarancji (z której finansowane są dopłaty dla rolników). IACS służy tylko do „obsługi” drugiej części EAGGF w zakresie dotacji bezpośrednich, czyli rolników. Społeczeństwo i administrację zostawiłbym w spokoju. Surfując dalej, dowiadujemy się, że celem LPIS jest „wiarygodność identyfikacji położenia działki rolnej” i „pomiar powierzchni”. No, tak napisali.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS