wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Jak w oblężonej twierdzy

XXXV Zjazd Delegatów SGP, Piechowice, 3-5 czerwca
Stowarzyszenie Geodetów Polskich murem stanęło za profesorem Kazimierzem Czarneckim, po raz kolejny wybierając go na swojego prezesa. Dla środowiska geodezyjnego oznacza to kontynuację dotychczasowej zachowawczej polityki tej organizacji. Samorząd zawodowy – tak, ale tylko w ramach Stowarzyszenia, egzaminy na uprawnienia zawodowe koniecznie z powrotem w oddziałach terenowych SGP, a korupcja – nawet jeśli gdzieś jest – to wyłącznie poza geodezją.

Mijającą 34. kadencję władz SGP prezes Kazimierz Czarnecki podsumował, komentując osiągnięcia, które – jego zdaniem – już zdążyły odcisnąć swoje piętno i na Stowarzyszeniu, i na środowisku geodetów w Polsce: - powołanie Klubu Studentów Geodezji przy Zarządzie Głównym; - podpisanie z głównym geodetą kraju porozumienia o współpracy;
- zorganizowanie w 2003 r. II Światowego Kongresu Katastru Nieruchomości w Krakowie; - obrona GUGiK przed likwidacją; - podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pięciu organizacji geodezyjnych w Polsce. Większa część wystąpienia prezesa SGP ukierunkowana była jednak na przyszłość, a wiele jego postulatów znalazło uznanie w oczach delegatów i uwzględniono je we wnioskach Zjazdu (ramka obok).

Wygibasy wokół samorządu
Samorząd zawodowy na pewno nie jest w SGP tematem ulubionym. Wprawdzie Kazimierz Czarnecki podkreślił, że nie jest przeciwnikiem samorządu zawodowego geodetów w ogóle, tylko przeciwnikiem samorządu, „który byłby instrumentem reglamentowania dostępu do zawodu, samorządu, który doraźnie zabezpieczałby tylko interesy grupowe”, ale przez kilka ostatnich lat SGP skutecznie blokowało utworzenie jakiegokolwiek samorządu. Stanowisko Stowarzyszenia wynika z uchwał dwóch poprzednich Zjazdów Delegatów, które mówią m.in., że „SGP ma dążyć do przejęcia uprawnień samorządu zawodowego” oraz że Zjazd „zobowiązuje Zarząd Główny do podjęcia wszelkich działań powodujących przygotowania projektu ustawy o samorządzie zawodowym”, a z drugiej strony Zjazd „upoważnia Zarząd Główny do podejmowania stosownych działań wpływających na powstające inicjatywy tworzenia samorządu geodezyjnego, tak by zadbać i zapewnić jedność środowiska geodezyjnego poprzez równoważenie interesów poszczególnych grup wykonawców”. I rzeczywiście, są to prawdziwie pytyjskie uchwały, ponieważ każde działanie, a nawet jego brak, zawsze można uzasadnić którymś z wymienionych sformułowań.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS