Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Jak w oblężonej twierdzy

XXXV Zjazd Delegatów SGP, Piechowice, 3-5 czerwca
Stowarzyszenie Geodetów Polskich murem stanęło za profesorem Kazimierzem Czarneckim, po raz kolejny wybierając go na swojego prezesa. Dla środowiska geodezyjnego oznacza to kontynuację dotychczasowej zachowawczej polityki tej organizacji. Samorząd zawodowy – tak, ale tylko w ramach Stowarzyszenia, egzaminy na uprawnienia zawodowe koniecznie z powrotem w oddziałach terenowych SGP, a korupcja – nawet jeśli gdzieś jest – to wyłącznie poza geodezją.

Mijającą 34. kadencję władz SGP prezes Kazimierz Czarnecki podsumował, komentując osiągnięcia, które – jego zdaniem – już zdążyły odcisnąć swoje piętno i na Stowarzyszeniu, i na środowisku geodetów w Polsce: - powołanie Klubu Studentów Geodezji przy Zarządzie Głównym; - podpisanie z głównym geodetą kraju porozumienia o współpracy;
- zorganizowanie w 2003 r. II Światowego Kongresu Katastru Nieruchomości w Krakowie; - obrona GUGiK przed likwidacją; - podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pięciu organizacji geodezyjnych w Polsce. Większa część wystąpienia prezesa SGP ukierunkowana była jednak na przyszłość, a wiele jego postulatów znalazło uznanie w oczach delegatów i uwzględniono je we wnioskach Zjazdu (ramka obok).

Wygibasy wokół samorządu
Samorząd zawodowy na pewno nie jest w SGP tematem ulubionym. Wprawdzie Kazimierz Czarnecki podkreślił, że nie jest przeciwnikiem samorządu zawodowego geodetów w ogóle, tylko przeciwnikiem samorządu, „który byłby instrumentem reglamentowania dostępu do zawodu, samorządu, który doraźnie zabezpieczałby tylko interesy grupowe”, ale przez kilka ostatnich lat SGP skutecznie blokowało utworzenie jakiegokolwiek samorządu. Stanowisko Stowarzyszenia wynika z uchwał dwóch poprzednich Zjazdów Delegatów, które mówią m.in., że „SGP ma dążyć do przejęcia uprawnień samorządu zawodowego” oraz że Zjazd „zobowiązuje Zarząd Główny do podjęcia wszelkich działań powodujących przygotowania projektu ustawy o samorządzie zawodowym”, a z drugiej strony Zjazd „upoważnia Zarząd Główny do podejmowania stosownych działań wpływających na powstające inicjatywy tworzenia samorządu geodezyjnego, tak by zadbać i zapewnić jedność środowiska geodezyjnego poprzez równoważenie interesów poszczególnych grup wykonawców”. I rzeczywiście, są to prawdziwie pytyjskie uchwały, ponieważ każde działanie, a nawet jego brak, zawsze można uzasadnić którymś z wymienionych sformułowań.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama