wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Zygmunt Bojar

Ewidencja gruntów zastępuje plan

Podziały nieruchomości w świetle znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami (cz. I)
Uchwalona przez Sejm RP ustawa z 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza do dotychczasowych przepisów wiele korekt. Mają one różne znaczenie pod względem merytorycznym – obok tych o charakterze redakcyjnym są również zupełnie nowe regulacje dotyczące zagadnień z zakresu szeroko pojętej gospodarki nieruchomościami. Największy wpływ na wykonawstwo geodezyjne będą miały zmiany przepisów dotyczące podziałów nieruchomości.

Nowe regulacje zawarte w rozdziale 1 działu III „Podziały nieruchomości” spowodowane zostały głównie skutkami ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717). Weszła ona w życie 11 lipca 2003 r. i uchyliła ustawę z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 1999 r. nr 15, poz. 139 z późn. zm.) obowiązującą od 1 stycznia 1995 r.
Jak wiadomo, podziały nieruchomości poza obszarami przeznaczonymi w planach miejscowych na cele rolne i leśne podlegają określonej reglamentacji zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (uogn).
W dotychczasowym stanie prawnym podstawowym warunkiem dokonania podziału nieruchomości była jego zgodność z ustaleniami planu miejscowego oraz przepisami szczególnymi. Chodzi o ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego opracowanych i uchwalonych na podstawie wymienionej ustawy z 1994 r., jak również miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed 1 stycznia 1995 r. Te ostatnie opracowane były jeszcze na podstawie przepisów ustawy z 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym (DzU z 1989 r. nr 17, poz. 99 z późn. zm.) i miały najczęściej charakter ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego obszaru całej gminy, których część graficzna przedstawiona była zwykle na mapach w skali 1:10 000. Plany te, właśnie ze względu na ich ogólny charakter, nie zawierały zasad podziału nieruchomości. Stąd też jeżeli przy jego dokonywaniu zachodziła konieczność wydzielenia działek gruntu pod drogi publiczne, wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł żądać od osoby, która składała wniosek o podział, dołączenia do wniosku tzw. koncepcji zagospodarowania tej nieruchomości, opracowanej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia urbanistyczne lub architektoniczne. Koncepcja była opracowaniem autorskim i nie miała waloru dokumentu urzędowego zatwierdzonego przez jakikolwiek organ administracji publicznej.
W razie braku planu miejscowego zasady podziału nieruchomości ustalane były w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej w trybie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Jeżeli wniosek o podział złożony został po ogłoszeniu przez gminę o przystąpieniu do sporządzenia planu, postępowanie o podział było zawieszane do czasu uchwalenia tego planu na okres – gdy plan nie był objęty obowiązkiem jego uchwalenia – nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS