wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Marek Pudło

System MONMOS

Zadania realizacyjne i pomiary przemysłowe wymagają od geodetów stosowania instrumentów o najwyższej precyzji, i to zarówno pomiaru kątów, jak i odległości. Dzisiaj nie walczymy już o sekundy czy milimetry, ale wręcz o ich części. Bardzo wąska i specyficzna grupa odbiorców i użytkowników tego typu urządzeń powoduje, że na rynku jest ich niewiele i są one bardzo drogie. Firma Sokkia oferuje system MONMOS (MONo MObile 3-D Station), który nie jest może ostatnim krzykiem techniki, za to przedstawia się bardzo atrakcyjnie pod względem cenowym.

MONMOS składa się z czterech podstawowych elementów: precyzyjnego tachimetru elektronicznego Sokkia NET1200, kontrolera-rejestratora Panasonic CF-P1 Toughbook, oprogramowania do pomiarów przemysłowych SDR4000 oraz zestawu tarcz celowniczych. Sokkia NET1200 wyglądem oraz organizacją menu i oprogramowaniem przypomina instrumenty tańszych serii x10 i x30R. Monochromatyczny wyświetlacz jest mały i mieszczą się na nim jedynie podstawowe informacje. Oprogramowanie wewnętrzne obsługuje tylko typowe czynności geodezyjne. Nie ma tu tak już powszechnego systemu Windows CE, łącza Bluetooth czy USB. Do komunikacji przeznaczono RS-232. Są za to inne elementy, niezbędne przy specyfice prac przemysłowych i służące najważniejszemu celowi – zwiększeniu precyzji. Po pierwsze, NET1200 wyposażony w specjalny system pomiaru i odczytu kąta charakteryzuje się bardzo wysoką dokładności ą – 1½. Po drugie, nowoczesny dalmierz EDM, choć stosunkowo powolny (pomiar inicjalny – 4,9 s; standardowy – 1 s), przy określaniu dystansu na tarczki lub specjalnie montowane lustra osiąga dokładność 0,6 mm + 2 ppm x D (czyli np. 0,8 mm na 100 m). Imponujący nie jest natomiast jego zasięg (tarczki celownicze – 200 m, pryzmat AP – 2000 m, tryb bezlustrowy – 40 m), ale to zrozumiałe przy tego typu sprzęcie. Po trzecie, pomiary bezlustrowe można wykonywać, wykorzystując plamkę laserową. Ułatwia ona celowanie bez konieczności patrzenia w lunetę. W górnej części lunety zamontowano także specjalną diodę LED, która oświetla cel oraz pomaga w jego odnalezieniu i identyfikacji, a także ułatwia pracę w ciemnych pomieszczeniach. Po czwarte, dwa poważne błędy – celowania i poziomowania – zostały zminimalizowane dzięki wprowadzeniu dwuprędkościowych leniwek oraz dwuosiowego kompensatora.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS