Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Jacek Uchański

Wykorzystać tę szansę

O wnioskach z prac wykonywanych dla AriMR mówi Jacek Uchański
Kontrakt na opracowanie baz danych LPIS dla województwa zachodniopomorskiego na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizowały 2 konsorcja, w skład których wchodziły: Geokart International Rzeszów, OPGK Olsztyn, OPeGieKa Elbląg oraz nasza firma. Było to jedno z ważniejszych i bardziej prestiżowych zadań, jakie wykonywaliśmy w ostatnim czasie.

Dość powszechnie wiadomo o znaczeniu dopłat bezpośrednich dla naszego rolnictwa oraz roli systemu identyfikacji działek rolnych (LPIS) budowanego przez agencję dla ich realizacji. Z punktu widzenia firmy geoinformatycznej, zadanie zlecone przez ARiMR cechowało kilka niezwykle istotnych elementów, takich jak konieczność spełnienia bardzo wysokich wymagań jakościowych czy wielkość zamówienia odbiegająca zarówno pod względem powierzchni, jak i zakresu opracowania od standardowych zleceń. W związku z tym do jego wykonania nie wystarczyło tylko zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych i sprzętu. Konieczne stało się stworzenie specjalnych ciągów technologicznych, wyselekcjonowanie odpowiedniej grupy ludzi do prowadzenia kontraktu oraz podjęcie współpracy z innymi firmami. I oczywiście determinacja. O skali tematu, realizowanego przecież tylko dla wycinka Polski, świadczy zarówno obszar opracowania (13 tys. km2), jak i liczba działek (ponad 0,5 mln). Samo stworzenie bazy z wykorzystaniem ortofotomap satelitarnych objęło 15 tys. km2. Formalne zakończenie kontraktu miało miejsce w końcu kwietnia 2004 r. po odbiorze jakościowym prac dokonanym przez Generalnego Inspektora Nadzoru i Kontroli (czyli IGiK w Warszawie, OPGK Rzeszów oraz Intergraph Europe Polska), który kontroluje część opracowań dostarczanych na potrzeby LPIS.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS