wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

redakcja

Panie inżynierze!

17 czerwca zmarł w Kanadzie dr Teodor Józef Blachut, wieloletni szef Sekcji Badań Fotogrametrycznych w National Research Council of Canada. Publikujemy kolejne fragmenty Jego niedawno wydanej książki „Polacy! I to jacy!”

Pierwsze doświadczenia
Urodziłem się w rodzinie śląskiej. Mój dziadek ze strony ojca był jednym z tych ludowych poetów, którzy tworzyli patriotyczną w tonie poezję. Ojciec Aleksander posiadał wykształcenie z zakresu architektury, ukończył Wyższą Szkołę Budownictwa we Wrocławiu. Matka Helena, z domu Czakańska, pochodziła ze znanej w Brynowie rodziny, gotowej w każdej chwili oddać wszystko w obronie polskości swej ziemi. Oboje władali biegle w słowie i piśmie językiem niemieckim, którego jednak w domu nigdy nie używali; posługiwaliśmy się wyłącznie literackim językiem polskim. W czasie poprzedzającym moje narodziny ojciec podjął pracę nad odrestaurowaniem klasztoru jasnogórskiego oraz uczestniczył w pracach budowlanych w pałacu hrabiego Raczyńskiego w Złotym Potoku – te okoliczności spowodowały konieczność przeprowadzenia się rodziny do Częstochowy. Ojciec, jak w wielu rodzinach polskich bywało, brał udział w wojennych zmaganiach, zwłaszcza w wojnie polsko-bolszewickiej. Wówczas utrzymanie rodziny i wychowanie dzieci spoczywało na barkach matki – nie były to łatwe czasy, brakowało podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak kasza czy mąka, chorowaliśmy nagminnie na dyzenterię, nierzadko ratowały nas jedynie owoce z ogrodu.
Pamiętnym dla mnie przeżyciem z owych czasów była pierwsza fotografia rodzinna. Ojca nie było, ale gdy mi matka wytłumaczyła, że nasza rodzinna grupa będzie odwzorowana na papierze za pomocą sporej skrzynki z obiektywem ustawionej na trójnogu, doszedłem do wniosku, że może to się stać jedynie drogą zmielenia nas przez coś w rodzaju maszynki do mielenia mięsa znajdującej się w skrzynce i wtłoczenia na papier. Za nic w świecie nie chciałem stanąć wraz z innymi do zdjęcia. Koniec końców zdołano mnie przekonać, że nic podobnego mi nie grozi, ale na zdjęciu wciąż jeszcze miałem zapłakaną buzię.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS