Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Andrzej Makowski, Dariusz Gotlib, Robert Olszewski

System Informacji Topograficznej Kraju

Rozszerzone spojrzenie na Bazę Danych Topograficznych w Polsce
Równolegle do prac związanych z wydaniem przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii Wytycznych Technicznych „Baza Danych Topograficznych” na Politechnice Warszawskiej prowadzone były badania w ramach projektu KBN „System Informacji Topograficznej Kraju – podstawy teoretyczne i metodyczne opracowanie koncepcyjne”. Celem tego opracowania było zdefiniowanie podstaw koncepcyjnych systemu informacji topograficznej (SITOP) i jego miejsca w infrastrukturze danych przestrzennych kraju.

Podstawą prowadzonych rozważań jest topograficzny model terenu. Posiada on jednoznaczną lokalizację czasoprzestrzenną, wynikającą z przyjęcia państwowego układu odniesień przestrzennych oraz układu odniesień naturalnych (nazw miejscowych). Model ten jest realizowany w postaci strukturalnie zintegrowanej wielofunkcyjnej bazy danych topograficznych, zawierającej stosownie uogólnione reprezentacje obiektów terenowych (obiektów sytuacyjnych i form rzeźby terenu) wraz z opisującymi je relacjami czasoprzestrzennymi. Tak zaprojektowana baza danych daje podstawę do traktowania SITOP jako referencyjnego systemu odniesień przestrzennych względem innych baz danych ogólnogeograficznych i tematycznych, a także jako podstawowego zasobu danych przestrzennych dla opracowania całego szeregu skalowego map topograficznych generowanych z bazy danych.

Cel budowy systemu informacji topograficznej
Wśród podstawowych zadań stawianych przed systemem (i determinujących sposób tworzenia modelu bazy danych w nim zawartych) należy wymieniæ:
- zasilanie danymi topograficznymi lokalnych, regionalnych i krajowych systemów informacji geograficznej, np. udostępnianie danych dla systemów wspomagania planowania prze przestrzennego, centrów reagowania kryzysowego czy systemów monitoringu i ochrony środowiska;
- wspomaganie systemów produkcji map topograficznych, tematycznych, turystycznych, branżowych itd.;
- udostępnianie danych do systemów nawigacyjnych (np. nawigacja samochodowa), lokalizacyjnych (LBS), ochrony obiektów i pojazdów (monitoring, poszukiwanie pojazdów), zarządzania flotami pojazdów (fleet management);
- udostępnianie danych do planowania bezprzewodowych sieci łączności np. radiowych czy telefonii komórkowych (symulacja propagacji fal, optymalizacja rozmieszczenia nadajników);
- udostępnianie danych do systemów obronności kraju.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS