Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Jerzy Rogowski, Andrzej Rogowski, Michał Leszczyński

Internet i telefon komórkowy w pomiarach DGPS/RTK

Jacek Blezień w GEODECIE 6/2004 opisuje protokół internetowy EUREF (EUREF-IP). Eksperymenty pomiarowe RTK i DGPS z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM prowadzone są już od jakiegoś czasu, m.in. w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej oraz Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie. Wyniki tych prac prezentowane były na czerwcowym Sympozjum EUREF w Bratysławie (GEODETA 7/2004).

Praktyczne zapotrzebowanie na określanie położenia za pomocą systemów GNSS w trybie rzeczywistym przyczyniło się do rozwoju różnych sposobów transmisji danych. Na przykład poprawki DGPS mogą być transmitowane na falach długich (testy z radiostacją w Solcu Kujawskim wskazują na zasięg rzędu kilkuset kilometrów). Technika RTK wymaga jednak łączy radiowych o większej prędkości przepływu danych oraz mniejszej odległości pomiędzy stacjami bazowymi. Dane RTK mogą być transmitowane ze stacji bazowych w systemie DARC przez lokalne radiostacje UKF, ale nadawcy radiowi nie są zainteresowani rozpowszechnianiem danych w formacie RTCM.

Pilotowy projekt EUREF-IP
Wraz ze wzrostem przepustowości internetu popularne stały się aplikacje transmitujące strumienie danych w czasie rzeczywistym za pomocą pakietów IP, np. radio internetowe. W porównaniu z aplikacjami przesyłającymi obraz i dźwięk transmisja danych w trybie rzeczywistym dla GNSS wymaga dużo mniejszej szybkości. Podkomisja EUREF Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) zdecydowała w czerwcu 2002 r. o utworzeniu i utrzymywaniu infrastruktury do transmisji danych dla GNSS w trybie rzeczywistym za pomocą internetu i przy wykorzystaniu stacji EPN. Obecnie głównym przedmiotem zainteresowania jest rozpowszechnianie przez internet poprawek w formacie RTCM (http://www.rtcm.org) do precyzyjnego określania położenia i nawigacji. Aplikacje innego rodzaju (np. do wyznaczania w czasie rzeczywistym parametrów orbit, jonosfery i troposfery) są w trakcie opracowywania. Działania te koordynuje IGS RTWG.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS