Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu...

powrót

Zygmunt Szumski

Złe i gorsze prawo

Dlaczego nie ma u nas i nie będzie systemów obywatelskich?

Ilustracja: Monopol państwa, kłódka na internet, zezwolenia, odpłatności. Szkodnictwo piramidalne. Prorocy ciemnoty, żądni władzy kapłani kagańców i końskich okularów już zacierają ręce. No, teraz to oni nam pokażą obywatelskie systemy! Już widzę, jak zaraz przyjdą zamykać nasz łódzki InterSIT. Zgodnie z prawem. Dopiero to będzie wstyd przed światem!

Wszyscy pracujemy dla SIP i co z tego wynika
Systemy informacji przestrzennej (SIP) istniały już w starożytności, a ich tradycje niesie w sobie kataster współczesny, a także ewidencja dróg i mostów. Zawierają one dane przestrzenne, których źródłem jest obserwacja. Właściwie wszystko, czym zajmuje się geodeta, ma coś wspólnego z systemami informacji przestrzennej. Każdy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (ODGiK) jest ogniwem najważniejszego, podstawowego SIP-u, bo gromadzi w swych bazach (dotąd zwykle w postaci papierowych rejestrów i map) dane podstawowe dla innych systemów. Bardzo często, gdy mówię to geodetom, są zaskoczeni, tak jak monsieur Jourdain, który się zdumiał, że całe życie mówi prozą.
Dość rzadko zdarza nam się dyskutować o uwarunkowaniach prawnych SIP-u, a ogół skupiamy się na technikach. A nie dzielimy się informacjami o pracach nad naszymi przepisami z tego powodu, że na ogół w nich nie uczestniczymy. U nas czasem do tych prac bywają zapraszani niektórzy, ale ogólnie twórcy prawa uważają się za najmądrzejszych i konieczność konsultacji wydaje się im bardzo przeszkadzać. Formalnie konsultacje się prowadzi, ale tak, aby nic z tego nie wynikło. Projekt publikuje się na stronie internetowej urzędu w takim terminie, że zanim człowiek się o tym dowie, jest już za późno. Obywatel odczuwa to jako demonstracyjne lekceważenie, które nie pozostaje bez wpływu na jego aktywność w dziedzinie stanowienia prawa. System się zmienił? W mojej ocenie nadal trwa biurokracja, nie demokracja. Skoro 80% informacji gospodarczej ma odniesienia przestrzenne, to społeczeństwo informacyjne często potrzebuje sięgać do SIP-ów i dlatego muszą być one dostępne obywatelowi, a nie wyłącznie administracji. Nie od dziś wiadomo, że jeśli Kowalski ma 10 tysięcy do zainwestowania, to znajdzie na to więcej pomysłów niż urzędnik, który ma nasze 10 milionów. To Kowalscy, swoją masą, nakręcają koniunkturę. Pod warunkiem, że poprzez obywatelskie systemy maj ą dostęp do informacji. Ale systemy takie nie są w interesie biurokracji, bo obywatel poinformowany to obywatel świadomy, a tym samym trudniej sterowalny. Więc w projekcie zmian prawa nie ma nic o systemach obywatelskich. Przodująca intelektualnie i technologicznie interdyscyplinarna grupa specjalistów od nowoczesnych systemów informacji przestrzennej (bo nie tylko geodetów i kartografów się tu zalicza) ma bardzo mizerne, właściwie żadne, osiągnięcia w budowie społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Na konferencjach pokazujemy i w GEODECIE opisujemy wykonane przez nas – niedostępne dla obywatela – urzędnicze SIP-y dla urzędu miasta X lub dla dyrekcji rezerwatu puszczy Y. Bo przedstawiciele administracji publicznej za nasze pieniądze zamawiaj ą takie właśnie systemy. A wystarczyłoby dobre prawo i do budowy systemów obywatelskich mógłby się włączyć ogół geodetów i kartografów, ogół, bez sztucznych podziałów na administrację i wykonawców prac. Trzeba budować takie systemy, a także je propagować oraz dokształcać siebie i edukować innych. Jeśli społeczeństwo będzie tego świadome, to GEODETA przestanie publikować słupki bezrobocie geodetów, bo roboty będzie w bród.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w X wieku arabski uczony Abu al-Rayhan al-Biruni jako jeden z pierwszych zastosował triangulację przy pomiarze odległości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1955
W Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie wyprodukowano pierwszy po wojnie teodolit. Był to noniuszowy model TT-2, zbudowany według radzieckiej licencji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2