wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu ...

powrót

Marek Ziemak

Czy Europa jest dla nas wyzwaniem?

O konferencji w Pogorzelicy, 24-26 września

Reprezentacja Europy była na konferencji dosyć uboga, to tylko niemiecko-szwedzka. Ponieważ jednak oba kraje są nam geograficznie bliskie, tym bardziej cenimy sobie ich głos w branżowej wymianie poglądów.

Zacznijmy od Szwedów
Organizatorzy konferencji (Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza oraz ZO SGP w Szczecinie) w zapale zapoznawania uczestników z geodezją szwedzką zorganizowali wycieczkę do urzędu katastralnego w Malmö. Nie brałem w niej udziału, ale sądząc z relacji bezpośredniego uczestnika, mam czego żałować: „Wyobraź sobie państwowy monopol na kataster i wszystko, co z nim związane. Dalej – piękny, wysoki budynek, kilka pięter tylko dla urzędu katastralnego, wszędzie mnóstwo miejsca, dużo komputerów, szerokie korytarze, wszechogarniająca, rozkoszna cisza i (tu wręcz zachwyt) żadnych interesantów!”. Rzeczywiście, czysta rozkosz, istny raj – tyle że urzędniczy. Przypominam, że w Szwecji równoważy go podatkowe piekło. Ktoś musi przecież ten raj finansować.
Byłbym jednak niesprawiedliwy wobec Szwedów, gdybym nie przedstawił i drugiej strony medalu (której nasi urzędnicy już nie dostrzegli). Otóż maksymalny czas wprowadzenia zmian własnościowych wynikających z operacji podziałów, kupna i sprzedaży nieruchomości wynosi tam 24 (słownie: dwadzieścia cztery) godziny od momentu dostarczenia dokumentów do urzędu katastralnego. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że szwedzki urząd katastralny odpowiada za granice nieruchomości. Publikuje też roczne sprawozdania finansowe z działalności. Kataster jest częściowo finansowany z budżetu, a częściowo z opłat wnoszonych przez interesantów (widać czasami się jednak zdarzają!). Najkrótsza jego ocena: organizacyjnie sprawny – nawet bardzo, finansowo nieefektywny – równie bardzo (jak każda państwowa instytucja, nie tylko w Szwecji).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS