wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu ...

powrót

Marek Pudło

Globalne targi

10. Międzynarodowe Targi Intergeo, Stuttgart, 13-15 października

Jubileuszowe spotkanie zasłużyło na miano międzynarodowego święta geodezji. Szkoda, że trwało ono tylko trzy dni, bo na blisko 1 7 tys. zwiedzających czekało ponad 470 stoisk. Na jednych miały miejsce oficjalne premiery sprzętu geodezyjnego, na drugich – oprogramowania, a jeszcze na innych – prezentacje aktualnej kolekcji punktów granicznych i reperów ściennych. Gdyby na targi Intergeo przyjechać z pełną walizką pieniędzy, to można by firmę geodezyjną wyposażyć po zęby w najnowocześniejszy sprzęt i technologie obecne na światowym rynku.

Coś dla bogatych...
Dla posiadaczy bardzo dużych walizek była pełna gama sprzętu z górnej półki cenowej i technologicznej – skanerów lotniczych i naziemnych, fotogrametrycznych kamer cyfrowych lub kompletnych systemów sterowania maszynami. Liczna obecność zarówno dystrybutorów, jak i producentów urządzeń do skaningu laserowego wskazuje na upowszechnienie się masowego zbierania danych, które odpowiednio przetworzone służą nie tylko do celów geodezyjnych, ale także architektonicznych czy nawet reklamowych. Jeszcze kilka lat temu skanery naziemne i lotnicze oraz oprogramowanie do obróbki chmury punktów sprzedawały tylko Leica, Trimble, Riegl, Mensi i Optech, a ich ceny osiągały pułap astronomiczny. Ostatnio pojawiło się kilku innych producentów (np. Z+F Imager czy iQsun 880 z Niemiec), które na Intergeo występowały ze skanerami rejestrującymi 240 000 punktów na sekundę z dokładnością 3 milimetrów. Coraz mocniej promowany jest system skanowania lotniczego LIDAR. Tę technologię – wciąż jeszcze bardzo drogą – rozpowszechnia coraz więcej instytucji na świecie, które oprócz wykonywania samych opracowań i świadczenia usług tworzą własne oprogramowanie do obróbki danych.
Dla zwiedzających z Polski nie lada gratką było obejrzenie takich cyfrowych kamer fotogrametrycznych, jak ADS40 (Leica), DMC (Z/I Imaging) czy UltraCamD (Vexcel), a także urządzeń prototypowych naszych sąsiadów zza zachodniej i wschodniej granicy.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS