Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu ...

powrót

Marek Pudło

Globalne targi

10. Międzynarodowe Targi Intergeo, Stuttgart, 13-15 października

Jubileuszowe spotkanie zasłużyło na miano międzynarodowego święta geodezji. Szkoda, że trwało ono tylko trzy dni, bo na blisko 1 7 tys. zwiedzających czekało ponad 470 stoisk. Na jednych miały miejsce oficjalne premiery sprzętu geodezyjnego, na drugich – oprogramowania, a jeszcze na innych – prezentacje aktualnej kolekcji punktów granicznych i reperów ściennych. Gdyby na targi Intergeo przyjechać z pełną walizką pieniędzy, to można by firmę geodezyjną wyposażyć po zęby w najnowocześniejszy sprzęt i technologie obecne na światowym rynku.

Coś dla bogatych...
Dla posiadaczy bardzo dużych walizek była pełna gama sprzętu z górnej półki cenowej i technologicznej – skanerów lotniczych i naziemnych, fotogrametrycznych kamer cyfrowych lub kompletnych systemów sterowania maszynami. Liczna obecność zarówno dystrybutorów, jak i producentów urządzeń do skaningu laserowego wskazuje na upowszechnienie się masowego zbierania danych, które odpowiednio przetworzone służą nie tylko do celów geodezyjnych, ale także architektonicznych czy nawet reklamowych. Jeszcze kilka lat temu skanery naziemne i lotnicze oraz oprogramowanie do obróbki chmury punktów sprzedawały tylko Leica, Trimble, Riegl, Mensi i Optech, a ich ceny osiągały pułap astronomiczny. Ostatnio pojawiło się kilku innych producentów (np. Z+F Imager czy iQsun 880 z Niemiec), które na Intergeo występowały ze skanerami rejestrującymi 240 000 punktów na sekundę z dokładnością 3 milimetrów. Coraz mocniej promowany jest system skanowania lotniczego LIDAR. Tę technologię – wciąż jeszcze bardzo drogą – rozpowszechnia coraz więcej instytucji na świecie, które oprócz wykonywania samych opracowań i świadczenia usług tworzą własne oprogramowanie do obróbki danych.
Dla zwiedzających z Polski nie lada gratką było obejrzenie takich cyfrowych kamer fotogrametrycznych, jak ADS40 (Leica), DMC (Z/I Imaging) czy UltraCamD (Vexcel), a także urządzeń prototypowych naszych sąsiadów zza zachodniej i wschodniej granicy.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS