Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2004, Nr 12 (115) |


• Od Biblii po fraszki i powieści, czyli zawód geodety w literaturze • Prawo geodezyjne i kartograficzne – czas próby • Rok nowych tachimetrów • Spod ziemi na powierzchnię – 50 lat Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego • Dodatek NAWI, a w nim m.in. kalendarium GPS i co to jest MMS

powrót

Marek Pudło

Sokkia SETx130R3

Tachimetry bez opcji bezlustrowego pomiaru odległości powoli tracą pozycję na rynku instrumentów geodezyjnych. Dlatego w serii tachimetrów SETx130R3 Sokkia zastosowała sprawdzoną już w innych modelach technologię
pomiaru odległości RED-tech EDM oraz bezlustrowy dalmierz o dużej mocy i zasięgu do 350 metrów

Nowoczesny system bezlustrowego pomiaru odległości – RED-tech EDM (Electronic Distance Meter) wysyła wiązkę laserową o trzech różnych częstotliwościach. Oprogramowanie wewnętrzne tachimetru wykorzystuje każdą z nich, oblicza trzy odległości i porównuje je ze sobą. Dzięki temu rozwiązaniu oraz zastosowaniu silnego dalmierza klasy R3 dokładność wyznaczenia odległości bez lustra wynosi 5 mm + 10 ppm x D. Wykonane przez nas pomiary do różnych obiektów (tabela na s. obok) potwierdziły wielkość tego parametru. Jak podaje producent, zasięg instrumentu to 0,3 do 350 m (bez problemu osiągnęliśmy 425 m). Pomiar bezlustrowy w serii SETx130R3 może odbywać się na widzialną plamkę lasera, która ułatwia pracę w słabo oświetlonych miejscach, a także zwalnia obserwatora z konieczności każdorazowego patrzenia w lunetę i celowania. Należy jednak pamiętać, że plamka ma ograniczoną funkcjonalność. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach zamkniętych lub przy pochmurnej pogodzie, i to na dystansie tylko do 150 metrów. Jest natomiast niewidoczna w nasłonecznionym terenie i przy dużych odległościach. Instrument posiada równie ż funkcję monitorowania siły sygnału powracającego od odbitej powierzchni. Rozwiązaniami zwiększającymi dokładność i pewność pomiaru kąta są absolutne enkodery kół poziomego i pionowego oraz dwa kompensatory – klasyczny dwuosiowy wyrównujący wychylenia poprzeczne i podłużne tachimetru oraz drugi odpowiedzialny za eliminację wychylenia osi obrotu lunety. Obydwa kompensatory w razie potrzeby można wyłączyć. Po skonfigurowaniu instrumentu zapisuje się wybrane ustawienia (maksymalnie dwie kombinacje). Jeśli więc ze sprzętu korzystaj ą dwie osoby, a każda ma własne preferencje co do sposobu wyświetlania informacji, ich rejestrowania, ustawienia klawiszy funkcyjnych lub nawet rodzaju pryzmatu, przed rozpoczęciem pomiarów może wybrać wcześniej zdefiniowany profil użytkownika.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama