Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2004, Nr 12 (115) |


• Od Biblii po fraszki i powieści, czyli zawód geodety w literaturze • Prawo geodezyjne i kartograficzne – czas próby • Rok nowych tachimetrów • Spod ziemi na powierzchnię – 50 lat Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego • Dodatek NAWI, a w nim m.in. kalendarium GPS i co to jest MMS

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Takie Rzeczypospolite będą...

XIV Konferencja PTIP„Geoinformacja w Polsce”, Warszawa, 3-4 listopada

Umiejętność korzystania z geoinformacji już wkrótce stanie się dla przeciętnego obywatela nie mniej ważna niż umiejętność czytania. Fachowcy tworzący systemy informacji geograficznej muszą mieć dużo wyższe kwalifikacje niż ich użytkownicy. Na samej górze piramidy powinni znaleźć się ci, którzy będą kształcili jednych i drugich.

Idą zmiany
GIS przestaje być ciekawostką dla fanów ETO i zaczyna stawać się narzędziem pracy niezbędnym dla coraz szerszego grona dyscyplin. Wystarczy przyjrzeć się polityce Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. INSPIRE i GMES to dwa komplementarne programy, do których Komisja Europejska przywiązuje szczególną wagę. Mają one już w najbliższych latach ułatwić dostęp do danych środowiskowych na naszym kontynencie właśnie dzięki zbudowaniu infrastruktury informacji przestrzennej. I to nie byle jakiej, tylko ukierunkowanej na obywatela jako użytkownika końcowego, co podczas konferencji podkreślał dr Andrzej Jagusiewicz z Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Również na poziomie krajowym widoczne są sygnały zmian w sposobie myślenia na temat informacji przestrzennej. Przykładem mogą być początki udostępniania zdjęć lotniczych czy Bazy Danych Ogólnogeograficznych przez internet. Na razie opornie to idzie, bo tylko zamówienia można składać tą drogą, a dane i tak otrzymuje się pocztą tradycyjną na CD-ROM-ie. Pojawiła się jednak iskierka nadziei, gdyż wiceprezes GUGiK dr Ryszard Preuss zapowiedział już utworzenie portalu obrazowego z prawdziwego zdarzenia do udostępniania m.in. ortofotomapy. Z kolei główny geodeta kraju Jerzy Albin z zadowoleniem mówił o wprowadzeniu do projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego – z inicjatywy prezesa PTIP prof. Jerzego Gaździckiego – pojęcia infrastruktury informacji przestrzennej ściśle związanego z projektem dyrektywy INSPIRE.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS