Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2004, Nr 12 (115) |


• Od Biblii po fraszki i powieści, czyli zawód geodety w literaturze • Prawo geodezyjne i kartograficzne – czas próby • Rok nowych tachimetrów • Spod ziemi na powierzchnię – 50 lat Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego • Dodatek NAWI, a w nim m.in. kalendarium GPS i co to jest MMS

powrót

Marek Ziemak

Nie wymyślili nam tego szewcy

Zorganizowane na Słowacji spotkanie CLGE (Comité de Liaison des Géomčtres Européens – Europejskiej Organizacji Geodetów), w którym uczestniczyłem z ramienia Geodezyjnej Izby Gospodarczej, było kolejnym krokiem na drodze wzajemnego poznawania się geodetów z krajów europejskich, ale także zasad, według których działają, oraz określania celów, które chcą osiągnąć. W Bratysławie do grona członków CLGE dołączyły kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia.

Mottem przewodnim aktualnej działalności CLGE jest dostosowanie geodezji do celu, który postawiła Komisja Europejska w Lizbonie w roku 2000. Ten cel to stworzenie na terenie Unii do roku 2010 najbardziej konkurencyjnej strefy ekonomicznej na świecie opartej na wiedzy. Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. Podczas spotkania w Bratysławie udało się na razie przyjąć i zaakceptować definicję funkcji geodety opracowaną przez FIG. Ponieważ może się ona przydać, a – wbrew pozorom – nie jest ani oczywista, ani jednoznaczna, więc przytaczam tłumaczenie.

Więcej wolności i odpowiedzialności
Do tej definicji wypada tylko dodać, że według CLGE europejski geodeta uprawniony (licencjonowany) to taki, który posiada wykształcenie akademickie (5 lat) plus 2 lata praktyki zawodowej ze zdanym egzaminem oraz zajmuje się w ramach licencji pracami katastralnymi (czyli wykonuje prace wymienione w punkcie 5 definicji). CLGE zakłada, że wiąże się to z koniecznością znajomości prawa oraz ponoszeniem pełnej odpowiedzialności zawodowej i finansowej za wykonywane opracowania katastralne. Inne specjalizacje nie powinny być licencjonowane. Do takiego stanowiska CLGE usiłuje przekonać Komisję Europejską i Parlament Europejski. Transfer tych poglądów następuje poprzez CEPLIS (organizację grupującą wolne zawody w Europie) oraz inne bezpośrednie spotkania kierownictwa CLGE w Brukseli i Strasburgu. Czy i jaki rezultat to przyniesie – czas pokaże. Ponoć dyrektywy o wzajemnym uznawaniu wykształcenia (dyplomów) oraz o zawodach regulowanych i uznawaniu uprawnień są już blisko.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama