Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2004, Nr 12 (115) |


• Od Biblii po fraszki i powieści, czyli zawód geodety w literaturze • Prawo geodezyjne i kartograficzne – czas próby • Rok nowych tachimetrów • Spod ziemi na powierzchnię – 50 lat Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego • Dodatek NAWI, a w nim m.in. kalendarium GPS i co to jest MMS

powrót

Jerzy Gaździcki

Czas próby

Prace sejmowej podkomisji nadzwyczajnej

Wiele się ostatnio dzieje w polskiej geodezji i kartografii. W Sejmie intensywnie pracuje podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W pracach podkomisji bierze udział grupa posłów reprezentujących różne kluby parlamentarne z przewodniczącym Andrzejem Szarawarskim.
Proponowane regulacje budzą wątpliwości nie tylko wśród polityków, ale także wśród zapraszanych specjalistów i przedstawicieli organizacji istotnie zainteresowanych nowelizacją prawa w wymienionym zakresie. Powstają kontrowersje, które stają się przyczyną niezależnie prowadzonych dyskusji (takich jak ta podczas listopadowej konferencji klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość na temat Informatyzacja katastru – szanse i zagrożenia). Uwidoczniło się również znaczenie przynależności Polski do Unii Europejskiej, która stawia nowym państwom członkowskim zadania wiążące się w szczególności ze Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli IACS oraz Infrastrukturą Informacji Przestrzennej w Europie INSPIRE, a jednocześnie rozszerza tym państwom możliwości korzystania ze środków wspólnotowych.
Polskie środowiska geodezyjne i kartograficzne, a zwłaszcza wiodące w tych środowiskach elity władzy i biznesu, a także elity intelektualne, stają wobec nowych wyzwań, można powiedzieć, że są poddawane swoistemu egzaminowi dojrzałości i wiążącej się z dojrzałością odpowiedzialności. Wyniki tego egzaminu nie są w pełni pomyślne, a w każdym razie wskazują na potrzebę refleksji, zastanowienia się nad przyszłością polskiej geodezji i kartografii. Różne są przyczyny istniejącego, budzącego zaniepokojenie stanu rzeczy.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS