Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2005, Nr 2 (117) |


• Wrota Mazowsza, otwórzcie się! – rozmowa z geodetą województwa Krzysztofem Mączewskim • Wkrótce znów kontrola na miejscu • O Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS) pisze prof. Adam Linsenbarth • Z laserem pod ziemią • Zestawienie niwelatorów kodowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test zestawu do ...

powrót

Anna Wardziak

Jak zrobić doktorat z geodezji

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z lat 1989-2003 liczba doktorantów w Polsce wzrosła w tym okresie ponad 17-krotnie. Wpłynął na to zwiększający się popyt na studia na poziomie wyższym niż magisterskie. Posiadanie dyplomu magistra czy magistra inżyniera staje się coraz powszechniejsze i dopiero doktorat wyróżnia „z tłumu”. Wielu do dalszej pracy naukowej, poza chęcią poszerzenia wiedzy, motywuje też recesja na rynku i obawa o znalezienie dobrej pracy.

Kto chce uzyskać stopień doktora, ma do wyboru w zasadzie dwie drogi: albo zrobienie tego w tzw. trybie eksternistycznym, albo ukończenie studiów doktoranckich. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Pierwsza polega na samodzielnej pracy, prowadzeniu badań, publikowaniu swoich dokonań w czasopismach naukowych. Pozostaje jednak kwestia najważniejsza – znalezienie promotora. Niewielu pracowników nauki godzi się na prowadzenie takiego doktoranta. Brak ram czasowych i narzuconych form studiowania powodują, że droga do celu przeciąga się w nieskończoność. Jeśli ktoś nie może pracować na uczelni w charakterze pracownika naukowego (szansę na to rozwiązanie ma niewielu, uczelnie ograniczają bowiem liczbę etatów asystentów z różnych powodów), musi bardzo się starać, żeby tym sposobem uzyskać stopień doktora – kwestia silnej motywacji, czasu i środków. Innym rozwiązaniem są studia doktoranckie, które z założenia mają przygotować do uzyskania stopnia doktora. W zakresie geodezji i kartografii oferują je obecnie tylko 3 szkoły wyższe: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna. Natomiast studia doktoranckie proponowane przez Centrum Badań Kosmicznych wchodzą w skład tzw. Środowiskowych Studiów Doktoranckich PAN.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS