wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Luty 2005, Nr 2 (117) |


• Wrota Mazowsza, otwórzcie się! – rozmowa z geodetą województwa Krzysztofem Mączewskim • Wkrótce znów kontrola na miejscu • O Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS) pisze prof. Adam Linsenbarth • Z laserem pod ziemią • Zestawienie niwelatorów kodowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test zestawu do ...

powrót

Anna Wardziak

Jak zrobić doktorat z geodezji

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z lat 1989-2003 liczba doktorantów w Polsce wzrosła w tym okresie ponad 17-krotnie. Wpłynął na to zwiększający się popyt na studia na poziomie wyższym niż magisterskie. Posiadanie dyplomu magistra czy magistra inżyniera staje się coraz powszechniejsze i dopiero doktorat wyróżnia „z tłumu”. Wielu do dalszej pracy naukowej, poza chęcią poszerzenia wiedzy, motywuje też recesja na rynku i obawa o znalezienie dobrej pracy.

Kto chce uzyskać stopień doktora, ma do wyboru w zasadzie dwie drogi: albo zrobienie tego w tzw. trybie eksternistycznym, albo ukończenie studiów doktoranckich. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Pierwsza polega na samodzielnej pracy, prowadzeniu badań, publikowaniu swoich dokonań w czasopismach naukowych. Pozostaje jednak kwestia najważniejsza – znalezienie promotora. Niewielu pracowników nauki godzi się na prowadzenie takiego doktoranta. Brak ram czasowych i narzuconych form studiowania powodują, że droga do celu przeciąga się w nieskończoność. Jeśli ktoś nie może pracować na uczelni w charakterze pracownika naukowego (szansę na to rozwiązanie ma niewielu, uczelnie ograniczają bowiem liczbę etatów asystentów z różnych powodów), musi bardzo się starać, żeby tym sposobem uzyskać stopień doktora – kwestia silnej motywacji, czasu i środków. Innym rozwiązaniem są studia doktoranckie, które z założenia mają przygotować do uzyskania stopnia doktora. W zakresie geodezji i kartografii oferują je obecnie tylko 3 szkoły wyższe: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna. Natomiast studia doktoranckie proponowane przez Centrum Badań Kosmicznych wchodzą w skład tzw. Środowiskowych Studiów Doktoranckich PAN.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS