Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2008, Nr 1 (152) |


• Rozmowy: • z Jerzym Zielińskim z GUGiK o modelach baz topograficznych, • z Robertem Widzem (Intergraph Polska) o systemach EGiB • INSPIRE, czyli jak dogonić Europę • Laserowy skaning naziemny • Cyfrowe stacje fotogrametryczne • O operacji inżynierskiej sprzed 45 lat

powrót

Marek Pudło

Rysowanie na zdjęciu

Przegląd cyfrowych stacji fotogrametrycznych

Kiedy kilka lat temu równoczesnemu rozwojowi uległy techniki komputerowe i sprzęt do skanowania, w miejscu tradycyjnego autografu pojawiła się jego wersja elektroniczna zwana cyfrową stacją fotogrametryczną.

Cyfrowa stacja fotogrametryczna to z reguły zestaw składający się z komputera o dużej mocy obliczeniowej (silny procesor i karta graficzna, spora pamięć operacyjna i pojemny dysk twardy) wraz z monitorem/monitorami, specjalistycznego oprogramowania, okularów umożliwiających widzenie stereoskopowe oraz manipulatora w postaci specjalnej myszki 3D. Taki zestaw narzędzi plus dane obrazowe (zeskanowane zdjęcia lotnicze, zdjęcia lotnicze z kamer cyfrowych oraz zobrazowania satelitarne) umożliwia geometryczne, graficzne i obiektowe przygotowywanie ortofotomap, cyfrowych modeli terenu, realistycznych modeli 3D itp. Podstawową przewagą cyfrowej obróbki zdjęć lotniczych lub satelitarnych nad tradycyjnym zdjęciem analogowym jest zasób informacyjny. Stacje fotogrametryczne potrafią ze zdjęć cyfrowych wydobyć nie tylko współrzędne obrazowe (kolumna i wiersz w układzie obrazowym oraz XYZ w układzie terenowym), ale również informacje o wartości spektralnej (np. w odcieniach szarości czy w skali RGB).

Wśród sprzedawanych na rynku stacji fotogrametrycznych można wyróżnić 5 zestawów: • mono (opracowanie obrazów 2D), lstereo (praca w trybie stereoskopowym 3D), • z funkcją automatycznej aerotriangulacji metodą korelacji obrazów, lz możliwością automatycznego generowania NMT oraz • z modułem do tworzenia ortoobrazów.

Żeby wyświetlany na ekranie obraz można było obserwować stereoskopowo, producenci sprzętu stosują metodę podziału monitora na dwie części (obserwacja przez stereoskop zwierciadlany), metodę anaglifową (obraz lewy w kolorze zielonym, a prawy w czerwonym, obserwacja przez okulary), obserwację poprzez okulary pasywne lub aktywne LCD. Do rysowania na ekranie obiektów stosuje się przeważnie mysz wielofunkcyjną, a wskaźnikiem na ekranie jest znaczek stereoskopowy, którego wielkość, kształt czy kolor mogą być ustawiane przez operatora...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS