Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2008, Nr 1 (152) |


• Rozmowy: • z Jerzym Zielińskim z GUGiK o modelach baz topograficznych, • z Robertem Widzem (Intergraph Polska) o systemach EGiB • INSPIRE, czyli jak dogonić Europę • Laserowy skaning naziemny • Cyfrowe stacje fotogrametryczne • O operacji inżynierskiej sprzed 45 lat

powrót

Adam Iwaniak, Tomasz Kubik

Dogonić Europę

Infrastruktura Informacji Przestrzennej (SDI) inaczej, cz. XII

Implementacja dyrektywy INSPIRE to dla nas duża szansa na budowę e-Governmentu z towarzyszącym temu procesowi wprowadzeniem wielu aktów prawnych, porządkujących m.in. zakres informacji gromadzonej w rejestrach publicznych. Niestety, czasu jest coraz mniej.

Pod pojęciem e-Government często rozumie się „informatyzację administracji”, czyli zastosowanie przez instytucje publiczne wszystkich szczebli internetu i innych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w celu podniesienia efektywności ich funkcjonowania. Jest to jednak coś więcej niż samo tylko wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych do usprawnienia obsługi administracyjnej, poprawiające zarządzanie państwem i obniżające koszty funkcjonowania administracji.

W pojęciu tym mieści się również całokształt procesów zmierzających do stworzenia przyjaz­nych, prostych, bezpiecznych i ogólnie dostępnych elektronicznych usług administracyjnych, działających w dowolnym czasie i dostępnych z dowolnej lokalizacji, dotyczących wszystkich sfer życia obywateli oraz biznesu. Działania te obejmują zabiegi legislacyjne, organizacyjne i technologiczne, zmierzające do stworzenia wirtualnego urzędu, w którym można będzie załatwić wszystkie sprawy, podobnie jak uczynić to można w rzeczywistym urzędzie, ale przy mniejszym nakładzie czasu i kosztów.

Potencjalne korzyści płynące z zastosowania e-Governmentu dostrzec można na hipotetycznym jeszcze dla nas przykładzie dokonywania zmian danych adresowych, rozliczania podatków, uzyskiwania pozwoleń na budowę przez wszystkich uprawnionych użytkowników, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto też zwrócić uwagę na efekt synergii, tworzący dodatkową wartość, objawiający się przy współdziałaniu wielu usług sieciowych. Synergia to zwielokrotnienie siły informacji poprzez zwiększenie jej zasobu. Jej efekt zaobserwować można na przykładzie łącznego rozpatrywania dwóch lub więcej komunikatów, które to działanie daje więcej korzyści niż rozpatrywanie tych samych informacji niezależnie od siebie. Łączna analiza informacji pozwala wyłowić cechy niedostrzegalne w analizie indywidualnej.

Stworzenie e-Governmentu to przełomowe podejście do zarządzania administracją publiczną. Niesie ono z sobą dodatkowy wymiar, o którym nie wolno zapomnieć. Otóż administracja publiczna powinna być zrozumiała, otwarta na ocenę ze strony obywateli, możliwa do kontrolowania na demokratycznych zasadach. Stąd „efektem ubocznym” tworzenia e-Governmentu jest powstanie wirtualnych lokalnych społeczności, a więc transformacja społeczeństwa industrialnego w społeczeństwo informacyjne...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama