Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Wojciech Tokarski

Certyfikat nie jest celem

System zarządzania jakością w małych firmach geodezyjnych

Jednym z wniosków przyjętych podczas czerwcowego Walnego Zgromadzenia Geodezyjnej Izby Gospodarczej w Ustroniu było „wspieranie działań zmierzających do uzyskania certyfikatu grupowego ISO przez członków izby”, przy założeniu, że nie jest to obowiązek, a raczej przywilej. Chodzi o wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością (SZJ) zgodnego z normą ISO 9001:2000. Zarówno grupowe wdrożenie, jak i utrzymanie certyfikatu ISO w kolejnych latach jest sporo tańsze niż indywidualne.

W branży geodezyjnej zainteresowanie SZJ jest niewielkie. Stosunkowo najlepiej sytuacja wygląda w sprywatyzowanych dawnych przedsiębiorstwach państwowych, tzw. opegiekach. Większość z nich uzyskała już certyfikat ISO. Ich szefowie przypisują jednak większą rolę samemu certyfikatowi niż korzyściom, jakie przynosi wdrożenie systemu. Jeden z prezesów wyraził się nawet, że nie musi wdrażać sytemu, ponieważ część przedsiębiorstw zrzeszonych w Polskiej Geodezji Komercyjnej posiada już certyfikaty. Chciał przez to powiedzieć, iż w przypadku udziału w przetargu pub­licznym (w którym posiadanie SZJ jest wymagane) wystąpi wspólnie z jednym z nich. Oczywiście, takie postępowanie nie zapewni mu tego, co zyskałby poprzez zaszczepienie zasad normy procentującej znacznie lepszą organizacją firmy, a zatem i lepszymi wynikami. Sam certyfikat powinien być traktowany jako ukoronowanie wdrożenia, a nie jako cel sam w sobie.

Niestety, podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) sporadycznie wprowadzają SZJ. Jest to smutna rzeczywistość spowodowana po części brakiem wiedzy na ten temat, ale także barierą finansową. Znikomy procent tych jednostek wdrożył normę 9001:2000. Na dodatek część z nich po 2-3 latach zrezyg­nowała lub utraciła certyfikat, nie spełniając odpowiednich wymogów...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS