wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Wojciech Tokarski

Certyfikat nie jest celem

System zarządzania jakością w małych firmach geodezyjnych

Jednym z wniosków przyjętych podczas czerwcowego Walnego Zgromadzenia Geodezyjnej Izby Gospodarczej w Ustroniu było „wspieranie działań zmierzających do uzyskania certyfikatu grupowego ISO przez członków izby”, przy założeniu, że nie jest to obowiązek, a raczej przywilej. Chodzi o wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością (SZJ) zgodnego z normą ISO 9001:2000. Zarówno grupowe wdrożenie, jak i utrzymanie certyfikatu ISO w kolejnych latach jest sporo tańsze niż indywidualne.

W branży geodezyjnej zainteresowanie SZJ jest niewielkie. Stosunkowo najlepiej sytuacja wygląda w sprywatyzowanych dawnych przedsiębiorstwach państwowych, tzw. opegiekach. Większość z nich uzyskała już certyfikat ISO. Ich szefowie przypisują jednak większą rolę samemu certyfikatowi niż korzyściom, jakie przynosi wdrożenie systemu. Jeden z prezesów wyraził się nawet, że nie musi wdrażać sytemu, ponieważ część przedsiębiorstw zrzeszonych w Polskiej Geodezji Komercyjnej posiada już certyfikaty. Chciał przez to powiedzieć, iż w przypadku udziału w przetargu pub­licznym (w którym posiadanie SZJ jest wymagane) wystąpi wspólnie z jednym z nich. Oczywiście, takie postępowanie nie zapewni mu tego, co zyskałby poprzez zaszczepienie zasad normy procentującej znacznie lepszą organizacją firmy, a zatem i lepszymi wynikami. Sam certyfikat powinien być traktowany jako ukoronowanie wdrożenia, a nie jako cel sam w sobie.

Niestety, podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) sporadycznie wprowadzają SZJ. Jest to smutna rzeczywistość spowodowana po części brakiem wiedzy na ten temat, ale także barierą finansową. Znikomy procent tych jednostek wdrożył normę 9001:2000. Na dodatek część z nich po 2-3 latach zrezyg­nowała lub utraciła certyfikat, nie spełniając odpowiednich wymogów...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS