Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Grzegorz Stępień, Paweł Pabisiak, Tadeusz Dadas

Okiem żołnierza

Artykuł recenzowany: Badania ankietowe na temat wykorzystania zdjęć satelitarnych

Jakość produktu można rozpatrywać różnie: przez pryzmat jego funkcjonalności, praktyczności czy niezawodności. Ogólnie można spojrzeć na jakość jako na zespół cech i charakterystyk wyrobu (produktu), które niosą w sobie zdolność zaspokojenia określonej potrzeby użytkownika (odbiorcy). I w tym kontekście jakość (dobra jakość) może być postrzegana jako stopień zadowolenia klienta.

W życiu codziennym spotykamy się jednak z odmiennym, eksperckim (europejskim) podejściem do jakości. W praktyce to grupa ekspertów okreś­la, jakimi cechami czy parametrami powinien charakteryzować się produkt finalny, by można było o nim powiedzieć, że spełnia odpowiednie standardy (normy ISO, instrukcje techniczne, normy obronne itd.), a więc jest odpowiednio wysokiej jakości. Odbiorca produktu, nastawiony na zaspokojenie własnej potrzeby, często nie wie, po co mu taka „jakość”.

Przyjmując jednak podejście zaproponowane na wstępie, można zapytać użytkowników, co by ich zadowalało, i stwierdzić, że wyznaczone przez nich parametry produktu sprawiają, iż jest on (odpowiednio) wysokiej jakości. I taka właśnie idea przyświecała przeprowadzonej przez nas ankiecie. Oczywiście użytkownikowi produktu mogłoby być trudno odpowiedzieć na pytanie wprost, np.: Ile dpi uważa za wystarczające dla opracowania zdjęcia satelitarnego w określonej skali? Ale zawsze można pokazać mu zdjęcia i zapytać, które z nich uważa za bardziej użyteczne czy bardziej czytelne. W ten sposób podeszliśmy do konstrukcji pytań w naszym kwestionariuszu...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS