Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Jerzy Przywara

Ustawa o INSPIRE

Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej nabiera coraz bardziej realnego kształtu.

Podczas październikowego posiedzenia Rady ds. Implementacji INSPIRE działającej przy głównym geodecie kraju dyskutowano nad najnowszą wersją projektu i wprowadzano ostatnie poprawki.

Jak wynika z założeń dyrektywy INSPIRE, uchwalenie ustawy powinno nastąpić do maja przyszłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że projekt musi jeszcze przejść uzgodnienia międzyresortowe, a następnie procedurę sejmową, czasu pozostaje niewiele. Nowe prawo na długie lata „ustawi” infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP) w naszym kraju, z czego jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ustawa nie tylko definiuje infrastrukturę informacji przestrzennej oraz zasady jej tworzenia, ale wskazuje także organy odpowiedzialne za jej budowę i określa warunki korzystania ze zgromadzonych w niej danych. Projekt z jednej strony wpisuje w unijne założenia istniejące już w kraju bazy/infrastrukturę, z drugiej – zawiera zupełnie nowe elementy, porządkując przy okazji sprawy nieuregulowane dotąd przepisami. Prace nad ustawą trwają już ponad pół roku. Projekt przyjęty przez Radę 3 października br. jest jej kolejną wersją. I pewnie nie ostatnią.

• Nowe definicje
Ustawa definiuje m.in. takie pojęcia, jak: dane przestrzenne, infrastruktura informacji przestrzennej, geoportal IIP, metadane czy obiekt przestrzenny. Ten ostatni to „abstrakcyjna reprezentacja zjawiska świata rzeczywistego związana z określonym położeniem lub obszarem geograficznym”. W projekcie określono zasięg „polskiej infrastruktury”, ograniczając go do terytorium RP. To dyskusyjny punkt, bo według niektórych niepotrzebnie zawężający pole ustawy. Dlatego padł wniosek o rozszerzenie zapisu, tak by mógł obejmować np. sporne rejony Bałtyku w pobliżu Bornholmu czy obszary działania polskich misji wojskowych...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS