Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Rozmawiał Dawid Olesiuk

Zarządzanie to ciężka praca

Rozmowa z dr. Rogerem Tomlinsonem, autorem wydanej niedawno w Polsce książki „Rozważania o GIS”

DAWID OLESIUK: Budował pan pionierskie systemy GIS w czasach pierwszych komputerów. Czy z perspektywy tych 40 lat mógłby pan powiedzieć, w którym momencie GIS przestał być zajęciem akademickim, a stał się biznesem?

ROGER TOMLINSON
: Zacznijmy od tego, że początkowo naukowcy nie mieli z GIS-em nic wspólnego, nie było żadnych akademickich doświadczeń w tym zakresie. Rozwój tej dziedziny wynikał z praktycznej konieczności. Pracowałem wtedy w sektorze prywatnym dla firmy zajmującej się wytwarzaniem zdjęć fotogrametrycznych i map. Moim zadaniem była analiza tych materiałów, gdyż jestem geografem, a nie kartografem czy geodetą. Rząd Kanady stanął wówczas przed dużym problemem, jakim było wykonanie 6 tys. arkuszy map dla obszaru 1 miliona mil kwadratowych i przeprowadzenie na ich podstawie analizy i oceny sytuacji. Jako przedstawiciele biznesu od razu zdaliśmy sobie sprawę, że realizacja tego zadania w planowanym przez rząd czasie 3 lat jest niemożliwa. Nie chodziło nawet o ograniczenia finansowe, bo pieniądze były, ale o brak zasobów ludzkich, gdyż nie mieliśmy wymaganej liczby wyszkolonych kartografów i interpretatorów. Szacowaliśmy, że do wykonania analiz w tak krótkim czasie potrzeba byłoby 536 fachowców, a w całej Kanadzie mogliśmy znaleźć ich co najwyżej 60. Tak więc rząd wykonywałby mapy dla ludzi nieposiadających kwalifikacji do ich interpretacji. Pomyśleliśmy wtedy, żeby do przeprowadzenia porównań i analiz wykorzystać komputer. To stwarzało szansę szybkiego wykonania pracy. Tak więc GIS narodził się z absolutnej konieczności. Oczywiście naukowcy potem nauczyli się tego, co robiliśmy, ale idea nie wyszła z ich środowiska.

W Polsce od lat jesteśmy świadkami dyskusji, w której geodeci, geografowie i kartografowie, a nawet informatycy spierają się, czyją domeną ma być GIS.

Każdy, kto uważa, że GIS jest jego domeną, jest szalony. GIS trwa, rozwija się i idzie do przodu. Niemal każda profesja go wykorzystuje. Podam tylko kilka liczb: obecnie na świecie są w użyciu co najmniej 2 mln licencji na oprogramowanie GIS firmy ESRI w 300 tys. instytucji w 155 krajach. GIS jest używany do różnych celów, przez różnych profesjonalistów. Kto jest to w stanie kontrolować? Gdyby ktoś próbował zawężać GIS do swojej domeny, to hamowałby korzyści płynące ze stosowania tych systemów dla innych. Jeśli geodeci w Polsce chcą wykorzystywać GIS, mogą zatwierdzać używanie GIS w geodezji. Jeśli pracownicy służby zdrowia chcą używać GIS (a robią to np. w epidemiologii), mogą kontrolować zastosowania GIS w medycynie. A jeśli biolodzy chcą stosować GIS w biologii, to też mogą to robić. I będą to robili...

Pełna treść wywiadu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS