wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Klasyfikator gruntów

Zawód zapomniany przez prawo i ministra rolnictwa

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Czy klasyfikator gruntów to zawód, czy tylko okresowo działający bieg­ły? Wiadomo, że z samej klasyfikacji wyżyć się nie da.

EKSPERT: Pytanie fundamentalne. Biegły w postępowaniu czy to administracyjnym, czy to sądowym jest osobą posiadającą wiadomości specjalne, dzielącą się w postępowaniu swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym z organem administracji lub sądem. Jest to również zawód, rozumiany jako wykonywanie określonego zespołu czynności zawodowych. Dla jego wykonywania wymaga się specjalistycznego przygotowania zawodowego (tak jak w przypadku lekarza, ornitologa, muzyka). Zawód może być wykonywany w ramach działania określonej jednostki organizacyjnej (zatrudnienie w zawodzie), ale także na własny rachunek, nawet jeśli z jego wykonywania nie da się wyżyć (pamiętajmy o tak zwanych dwuzawodowcach, wykonujących określone działalności zawodowe, często dość odległe, np. nauczyciel dorabiający jako taksówkarz).

Skłaniałbym się do postawienia tezy, iż klasyfikator gleb powinien być rozumiany i traktowany jako zawód i wyłącznie osoby wykonujące ten zawód powinny być powoływane jako biegli do sporządzenia projektu klasyfikacji.

Jakie przepisy regulują dzisiaj wpis na listę klasyfikatorów gruntów?

Fikcję listy nadającej wymienionym na niej konkretnym osobom uprawnienie do opracowywania projektów klasyfikacji gleboznawczej gruntów podtrzymuje wyłącznie wątpliwej słuszności praktyka. Polega ona na tym, iż jeśli komuś w województwie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 4 czerwca 1956 roku w sprawie klasyfikacji gruntów udzielono upoważnienia do przeprowadzenia klasyfikacji, to zarejestrowano go na liście będącej w istocie wykazem wydanych upoważnień. Interpretowanie, iż wpis na listę daje możliwość wykonywania projektów klasyfikacji jest odwróceniem sytuacji prawnej...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS