wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2008, Nr 11 (162) |


• Klasyfikator, czyli absurdy kwalifikowane • Wywiad z ojcem GIS dr. Rogerem Tomlinsonem • Projekt ustawy o IIP • ISO – grupowo taniej • Zdjęcia Łodzi z aeroplanu • Zmiany EGiB w powiecie giżyckim • O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w armii

powrót

Aleksander Szczepański

Absurdy kwalifikowane

Niezaktualizowane od ponad pół wieku rozporządzenie z czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów stało się przyczyną sporu pomiędzy Marcinem Norkiem, zootechnikiem ubiegającym się o wpis na listę klasyfikatorów gruntu w województwie pomorskim, a WINGiK-iem.

• Studia rolnicze
Sprawa toczy się już rok i z każdym kolejnym pismem wysyłanym przez organy administracji wyłaniają się następne absurdy wywołane niekonsekwencją w uchwalaniu i stosowaniu prawa. Ale zacznijmy od początku. Marcin Norek – po otrzymaniu w państwowym Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach świadectwa ukończenia studiów podyplomowych w zakresie gleboznawstwa, klasyfikacji i kartografii gleb – złożył we wrześniu 2007 roku wniosek o wpisanie go na listę upoważnionych klasyfikatorów. Listę tę prowadzi w imieniu wojewody WINGiK (wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego). Pomorski inspektor odmówił wydania upoważnienia z powodu niespełniania wymogów przewidzianych przez przepisy – chodziło o brak wyższego wykształcenia rolniczego. Jego zdaniem Norek, mimo ukończenia studiów na Wydziale Zootechnicznym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy i posiadania uprawnień doradczych w rolnictwie, nie ma ukończonych studiów rolniczych. Odmowa ta dziwi tym bardziej, że wojewoda pomorski nie widział problemu w powołaniu Marcina Norka na stanowisko członka Komisji Wojewódzkiej do spraw nadzoru w zakresie szacowania szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych różnymi klęskami – jednym z warunków uczestnictwa w tej komisji było posiadanie wyższego wykształcenia rolniczego.

W związku z odmową wydania upoważnienia Marcin Norek postanowił odwołać się od decyzji WINGiK-a do głównego geodety kraju.

• Decyzja administracyjna
GGK odmówił rozpatrzenia odwołania, ponieważ wydanie upoważnienia do przeprowadzania klasyfikacji nie jest jego zdaniem decyzją administracyjną, a przepisy nie przewidują tej formy załatwienia sprawy wpisu na listę klasyfikatorów.

Zootechnik zaskarżył więc postanowienie GGK do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w Warszawie w pierwszej instancji (wyrok z 16 maja 2008 r.) stwierdził, że mimo braku okreś­lenia przez przepisy formy załat­wienia sprawy, wpisanie na listę jest przyznaniem uprawnień, a więc musi być rozpatrzone merytorycznie w formie decyzji i uchylił zaskarżone postanowienie. GGK odwołał się od tego wyroku. Sąd w drugiej instancji również uchylił postanowienie, ale wskazał jednocześnie, że WINGiK nadużył prawa, ponieważ przepisy nie przyznają mu kompetencji do prowadzenia listy i wydawania upoważnień – tę ma jedynie wojewoda, który, jak się okazuje, nie upoważnił indywidualnie pomorskiego WINGiK-a do korzystania z niej. W związku z tym, według WSA, to wojewoda powinien rozpatrzyć sprawę merytorycznie.

GGK nie dał za wygraną i złożył w czer­w­­cu 2008 roku skargę kasacyjną do NSA – skarga czeka na rozpatrzenie...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS