Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2008, Nr 12 (163) |


• Geowęzeł za 36 mln zł • Czas geoportali • WMS – usługa z przyszłością • Migawki z INTERGEO • Gwarancje i rękojmie a wady i usterki w operacie EGiB • DODATEK TACHIMETRY - 180 modeli oferowanych na rynku

powrót

Tadeusz Lasota, Jan Sachryń

Na ratunek historii zmian

Artykuł recenzowany: Przejmowanie oraz możliwości wykorzystania zbiorów danych opisowych z utworzonych przed rokiem 2001 komputerowych systemów ewidencyjnych

Korzystanie z danych zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków (m.in. z historii zmian danych ewidencyjnych) jest nieodzownym elementem codziennej pracy urzędników Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Starostwa Powiatowego w Giżycku, zarówno przy wprowadzaniu bieżących zmian w ewidencji, jak i przy wydawaniu zaświadczeń: o tworzeniu działek, posiadaniu gospodarstw rolnych, dotyczących właścicieli i władających nieruchomościami lub innych wymagających formy pisemnej (np. do celów emerytalnych i rentowych). „Możliwość odtworzenia stanu nieruchomości na dany dzień wraz ze stanem najbliższego sąsiedztwa ma ogromne znaczenie w postępowaniach dowodowych, postępowaniach sądowych (w których rolę biegłych pełnią m.in. geodeci i rzeczoznawcy majątkowi)” [Sachryń, Samełko, 2005]. „Wykonując wymienione czynności, pracownicy starostwa zmuszeni są do wyszukiwania żądanych informacji, śledząc historię zmian danych ewidencyjnych zarówno w programie EWOPIS (w którym aktualnie pracują), jak i w programach EGB-III i MSEG, a niejednokrotnie muszą sięgać jeszcze bardziej wstecz do tradycyjnego (papierowego) rejestru gruntów. Śledzenie historii zmian danych ewidencyjnych w trzech różnych programach komputerowych nastręcza jednak pracownikom szeregu trudności w ich codziennej pracy” [Sachryń, Surowiec, 2006].

Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, stwierdzono, że istnieje konieczność podjęcia zadań badawczych i aplikacyjnych dotyczących problematyki łączenia zasobów niezależnych baz danych – ewidencyjnych zbiorów zarówno danych opisowych, jak i geometrycznych, zgromadzonych w różnych programach komputerowych – w jednolitym systemie zarządzania relacyjnymi bazami danych. Na przykładzie powiatu giżyckiego przedstawiono propozycję rozwiązania problemów dotyczących przejmowania oraz możliwości wykorzystania ewidencyjnych zbiorów danych opisowych z utworzonych przed rokiem 2001 komputerowych systemów ewidencyjnych. Temat zrealizowano w ramach projektu badawczego promotorskiego nr NN526229933 pt. „Opracowanie metody łączenia – w jednolitym systemie zarządzania relacyjnymi bazami danych – zasobów niezależnych opisowych baz danych ewidencyjnych, wraz z zawartą w nich historią zmian danych ewidencyjnych” [więcej o projekcie w GEODECIE 11/2008 – red.]...

więcej

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS