wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2008, Nr 12 (163) |


• Geowęzeł za 36 mln zł • Czas geoportali • WMS – usługa z przyszłością • Migawki z INTERGEO • Gwarancje i rękojmie a wady i usterki w operacie EGiB • DODATEK TACHIMETRY - 180 modeli oferowanych na rynku

powrót

Ludmiła Pietrzak, Stanisław Zaremba

Postępowanie administracyjne obowiązkowe

Gwarancje i rękojmie a wady i usterki w operacie EGiB

Opublikowany we wrześniowym GEODECIE artykuł „Gwarancje i rękojmie” spotkał się z dużym zainteresowaniem. To potwierdza, jak ważny dla wykonawców geodezyjnych jest problem gwarancji i rękojmi, szczególnie w kontekście prac przy zakładaniu lub modernizacji ewidencji gruntów i budynków.

Z problemem tym wiąże się wiele pytań, na które odpowiedzi szukaliśmy razem z prawnikami i autorytetami z dziedziny geodezji i kartografii. Jedno z podstawowych brzmi: Czy prace geodezyjne prowadzone z tytułu gwarancji i rękojmi operatu ewidencyjnego wykonanego w ramach założenia lub modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) wymagają odrębnego zgłoszenia czy tylko protokolarnego uzupełnienia tego operatu?

Naprawa dzieła w ramach gwarancji i rękojmi musi być związana z pierwotnym zamierzeniem inwestycyjnym (z tym konkretnym dziełem). Zgodnie z kodeksem cywilnym, wytworzenie operatu ewidencyjnego jest takim samym dziełem jak np. zbudowanie domu lub wyprodukowanie samochodu. Samochód – jako dzieło – posiada książkę gwarancyjną i kartę pojazdu, w której wpisany jest rodzaj, marka, kolor, numer silnika i nadwozia, rok produkcji itd., a także numer rejestracyjny. Na podstawie tych dokumentów samochód jest jednoznacznie zidentyfikowany. Jeśli pojazd się zepsuje, w warsztacie przedstawiamy tylko te dokumenty, które w sposób niezbity potwierdzają jego „tożsamość”. Samochód (ukończone kiedyś dzieło) podlega naprawie, której opis zostaje dołączony do dokumentacji, jaką to dzieło otrzymało w chwili wytworzenia. A naprawa stanowi część składową tego dzieła (jeżeli wymienimy silnik lub sprzęgło, to ten nowy element nie jest odkładany gdzieś na półkę, tylko zostaje włączony do istniejącego dzieła)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS