Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2008, Nr 12 (163) |


• Geowęzeł za 36 mln zł • Czas geoportali • WMS – usługa z przyszłością • Migawki z INTERGEO • Gwarancje i rękojmie a wady i usterki w operacie EGiB • DODATEK TACHIMETRY - 180 modeli oferowanych na rynku

powrót

Joanna Bac-Bronowicz, Tomasz Berus, Artur Karyś, Paweł J. Kowalski, Robert Olszewski

Czas geoportali

Integracja i udostępnianie w serwisie internetowym danych referencyjnych i tematycznych

Drugie wcielenie witryny geoportal.gov.pl, uruchomione oficjalnie 6 listopada, uświadamia nam, że i w Polsce nadszedł wreszcie czas geoportali! Warto więc zastanowić się, jak zintegrować dostępne dla całego kraju dane VMap L2 i DTED2, obiekty nazewnicze PRNG oraz jak udostępnić w postaci wektorowej dane tematyczne SOZO i HYDRO. Wreszcie, jak wykonać to wszystko zgodnie ze sztuką kartograficzną i specyfikacjami OGC i – co nie mniej ważne – relatywnie tanio.

W państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym zgromadzono tysiące nośników CD i DVD, na których przechowywane są pozyskiwane latami dane topograficzne, tematyczne, wysokościowe czy nazewnicze. Jednocześnie już od jakiegoś czasu technika umożliwia efektywne udostępnianie baz danych geograficznych w sieci internetowej. Co więcej, kilka ostatnich lat przyniosło konieczność implementacji dyrektywy INSPIRE oraz pojawiły się uwarunkowania prawne i ekonomiczne budowy centralnego i regionalnych punktów dostępowych do usług danych przestrzennych. A od ponad dwóch lat – w ramach realizacji projektu nr 6 T 12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych”– rozwijana jest koncepcja serwisu geoinformacyjnego udostępniającego dane referencyjne i tematyczne z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (pzgik). W tym artykule prezentujemy pełną funkcjonalność systemu, który może pełnić funkcję punktu dostępowego infrastruktury informacji przestrzennej na dowolnie zdefiniowanym poziomie regionalnym, np. wojewódzkim...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama