Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2008, Nr 12 (163) |


• Geowęzeł za 36 mln zł • Czas geoportali • WMS – usługa z przyszłością • Migawki z INTERGEO • Gwarancje i rękojmie a wady i usterki w operacie EGiB • DODATEK TACHIMETRY - 180 modeli oferowanych na rynku

powrót

Krzysztof Borys

Powiatowy węzeł SDI

Nowa odsłona Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej w ramach projektu GEOPORTAL.GOV.PL

W wyniku wygrania konkursu na koncepcję powiatowego węzła katastralnego – zakładającą wykorzystanie funkcjonujących systemów zarządzania danymi w powiatach – konsorcjum GEOBID Sp. z o.o. w Katowicach i LEVEL Sp. z o.o. w Siedlcach opracowało projekt krajowej SDI w zakresie geodezji i wdrożyło pierwszą fazę koncepcji zgodnie z zawartą umową.

• Założenia ogólne
Jako podstawowe założenie opracowania koncepcji nr 3 (Węzeł Katastralny Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej – system zarządzania bazami danych przestrzennych na szczeblu powiatowym – wariant B) przyjęto jej realność. Wielokrotnie spotykaliśmy rozwiązania, które – choć teoretycznie możliwe – w praktyce nie nadawały się do realizacji (np. codzienna aktualizacja IPE). Kolejne założenie to budowa systemu bazującego na internecie. Sieć internetowa jest najszybciej rozwijającą się częścią infrastruktury telekomunikacyjnej, „krwiobiegiem” dla wszelkich informacji elektronicznych. Co więcej, obecnie internet posiada mechanizmy czyniące wymianę informacji całkowicie bezpieczną.

Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest oparcie go na usługach świadczonych przez poszczególne węzły infrastruktury danych. Tam, gdzie jest to możliwe, zostały wykorzystane standardy ISO lub OGC, co dotyczy w szczególności WMS (Web Map Service)/WFS(Web Feature Service). Koncepcja oparta na udostępnianiu usług oznacza, że węzły niższego szczebla nie będą wysyłały danych do węzłów wyższego szczebla, lecz węzły wyższego szczebla będą pobierały dane ze szczebla niższego. Jest to zasadnicza zmiana w dotychczasowym podejściu do budowy kompleksowego systemu obsługi infrastruktury geodezyjnej w naszym kraju.

Przyjęto zasadę, że mapy będą pobierane przez klienta w postaci rastrowej (format WMS). Dane wektorowe (format WFS) mogą być pobierane przez wyspecjalizowane węzły w celu ich analizy lub przetworzenia, np. do realizacji usługi lokalizacji działki, uaktualnienia budynków w TBD, aktualizacji granic PRG czy przygotowania przez wyspecjalizowany węzeł map w różnych formatach. Usługa dystrybucji map, czyli WMS, została podzielona na dwie kategorie:
1. dostępu do danych publicznych,
2. dostępu do danych niepublicznych (chronionych)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS