wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2008, Nr 12 (163) |


• Geowęzeł za 36 mln zł • Czas geoportali • WMS – usługa z przyszłością • Migawki z INTERGEO • Gwarancje i rękojmie a wady i usterki w operacie EGiB • DODATEK TACHIMETRY - 180 modeli oferowanych na rynku

powrót

Jerzy Przywara

Geowęzeł

Projekt Geoportal.gov.pl pochłonął dotychczas 36 mln zł. Termin jego zakończenia minął 31 października tego roku. Pierwsze efekty wdrożenia można zobaczyć na stronie internetowej. Po ponad trzech latach od rozpoczęcia projektu dostaliś­my namiastkę produktu, jaki nam reklamowano.

Czy zatem Geoportal skończy tak jak Zintegrowany System Katastralny, Integrująca Platforma Elektroniczna, Topograficzna Baza Danych czy wektoryzacja map katastralnych? Spośród projektów realizowanych w ostatnich latach przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii tylko IPE i Geoportal miały od początku zagorzałych przeciwników.

• Geneza
Cofnijmy się o trzy lata. Do priorytetowych zadań polityki GUGiK w 2005 roku należały: konwersja map i danych analogowych do postaci cyfrowej, budowa baz referencyjnych KSIG, integracja i synchronizacja baz geodezyjnych z innymi rejestrami, budowa ASG-EUPOS, stworzenie internetowego systemu udostępniania danych geodezyjnych, czyli właśnie Geoportalu.

Projekt o nazwie Geoportal.gov.pl rozpoczęto w sierpniu 2005 roku od podpisania umowy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego (zleceniodawca) a GUGiK. Był on jednym z elementów Sektorowego Programu Operacyjnego. Zgodnie z założeniami należało zbudować infrastrukturę informacji przestrzennej z portalem internetowym pełniącym funkcję centralnego punktu dostępowego do danych przestrzennych. W dużej mierze ramy projektu wyznaczały założenia rodzącej się dyrektywy INSPIRE. Dane katastralne planowano pozyskiwać z IPE, a cyfrowe modele terenu, mapy rastrowe, wektorowe, tematyczne i TBD z WODGiK i CODGiK. Całość miały uzupełniać: Baza Danych Ogólnogeograficznych, VMap Level2, ortofotomapy, zdjęcia lotnicze i satelitarne wysokiej rozdzielczości. Koszt tego wszystkiego szacowano na – bagatela – 79,16 mln zł. Projekt miał być zakończony w marcu 2008 roku...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS