Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2009, Nr 1 (164) |


• Prawo w majestacie bezprawia • Rozmowa z prezesem SGP Krzysztofem Ciskiem i sekretarzem generalnym Włodzimierzem Kędziorą • Od Bema do Surmackiego • Reprocessing sieci EPN • Microstation V8i – nowe funkcje • Dyrektywa powodziowa w RZGW

powrót

Krzysztof Gajko, Marcin Myszkowski, Marek Ksepko

Eksperyment w obrębie Zajma

Artykuł recenzowany: Lotniczy skaning laserowy w urządzaniu lasu

Artykuł odnosi się głównie do modeli terenu i pokrycia terenu uzys­kanych ze skaningu laserowego jako zasadniczych elementów realizacji celów doświadczenia. Obszar eksperymentu wskazano ze względu na znaczne zróżnicowanie typów siedliskowych lasu, klas wieku i gatunków panujących drzewostanu (sosna i świerk) oraz urozmaiconą rzeźbę terenu. Do skanowania wybrano fragment obrębu leśnego Zajma o powierzchni 51 km kw., położonego w odległości 15 km na wschód od Białegostoku (rys. 1).

W sierpniu 2007 r. wykonano nalot samolotem Cessna 404 ze skanerem laserowym Optech ALTM 3100 na pokładzie. Poprzez odpowiednie dobranie pułapu, prędkości samolotu, wielkości dywergencji wiązki i nakładania się pasów skanowania otrzymano chmurę punktów o średniej gęstości 12 pkt/m kw. Kamerą Vex­cel UltraCamX wykonano zobrazowanie fotogrametryczne, na podstawie którego opracowano ortofotomapę w kompozycji NIR o rozdzielczości terenowej 15 cm.

Dane ze skanowania poddano wstępnej obróbce polegającej na połączeniu poszczególnych pasów skanowania w jedną chmurę punktów, łącznie z kalibracją na punkty charakterystyczne dla pasów. Korzystając z zapisanych w chmurze punktów informacji o kolejności odbicia wiązki laserowej od szczegółów terenowych, przy użyciu odpowiednich filtrów wygenerowano:
a) Numeryczny Model Terenu (NMT) – z wykorzystaniem punktów z jedynego lub ostatniego odbicia wiązki lasera,
b) Numeryczny Model Pokrycia Terenu (NMPT) – z wykorzystaniem punktów z jedynego lub pierwszego odbicia,
c) normalizowany Model Pokrycia Terenu – uzyskany przez odjęcie NMT od NMPT.
Wykorzystywanie modeli terenu zalecane jest podczas prowadzenia prac inwentaryzacyjno-planistycznych w gospodarce leśnej, szczególnie na obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu i dużych deniwelacjach. Modele o różnych dokładnościach wysokościowych usprawniają wyznaczanie wydzieleń siedliskowych, projektowanie procesu pozyskania drewna, a ponadto wspierają projekty małej retencji wodnej i infrastruktury transportowo-turystycznej...

więcej

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS