Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2009, Nr 1 (164) |


• Prawo w majestacie bezprawia • Rozmowa z prezesem SGP Krzysztofem Ciskiem i sekretarzem generalnym Włodzimierzem Kędziorą • Od Bema do Surmackiego • Reprocessing sieci EPN • Microstation V8i – nowe funkcje • Dyrektywa powodziowa w RZGW

powrót

Paweł Pabisiak, Grzegorz Stępień, Tadeusz Dadaś

Skarbnica informacji

Jane’s jako baza danych GIS w analizach wywiadowczych i rozpoznawczych

Serwis internetowy Jane’s udostępnia szczegółowy wykaz sprzętu wojskowego, a także wnikliwe analizy wydarzeń politycznych, zbrojnych czy terrorystycznych, stanowiąc cenne źródło, z którego czerpią nie tylko służby wywiadu wojskowego.

Polskie Kontyngenty Wojskowe (PKW) wspierają obecnie misje stabilizacyjne w różnych częściach świata: w Afganistanie (International Security Assistance Force), Syrii na Wzgórzach Golan (United Nations Disengagement Observer Force), Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon), Bośni i Hercegowinie (Europe Forces), Kosowie (Kosovo Forces) oraz w Czadzie (Europe Forces). Dla wielu jednostek wojskowych są to rejony nieznane, zarówno pod względem terenowym, jak i etnicznym. A to zwiększa niebezpieczeństwo w czasie pełnienia takich misji. Dlatego bardzo ważne jest przekazanie żołnierzom wiedzy o specyfice państwa, do którego się udają. Muszą poznać jego historię, ustrój polityczny, demografię, ukształtowanie terenu, klimat, a także kulturę czy panujące zwyczaje. Wszystko po to, by umieć bezpiecznie poruszać się w danym terenie i lepiej rozumieć zachowanie miejscowej ludności.

Jednak mimo wiedzy i ćwiczenia różnych wariantów postępowania w sytuacjach potencjalnie konfliktowych (destabilizujących bezpieczeństwo zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzy) ich całkowita eliminacja jest niemożliwa. Bywa, że nawet pojedyncze, wydawałoby się mało znaczące, wydarzenie rodzi konflikt i np. staje się przyczyną manifestacji. Konieczne jest więc przeprowadzanie wielu analiz zarówno wywiadowczych, jak i rozpoznawczych. Poddawać im trzeba również metody walki stosowane przez różne strony konfliktu, a także możliwości operacyjne sprzętu wojskowego oraz sposób jego wykorzystania. Zakres informacji na ten temat jest bowiem bardzo rozległy. Dlatego niezwykle pomocne w pracy wywiadu wojskowego są informacje zawarte w serwisie internetowym Jane’s (rys. 1), który udostępnia nie tylko szczegółowy wykaz sprzętu wojskowego, lecz także wnikliwe analizy wydarzeń politycznych, zbrojnych czy terrorystycznych...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS