Krzysztof Trzaskulski
MicroStation V8i
6 listopada 2008 r. w Filadelfii odbyła się światowa premiera nowego MicroStation.
Jednocześnie rozpoczęła się synchronizacja ok. 140 aplikacji firmy Bentley dla geoinżynierii, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz projektowania instalacji przemysłowych. Najważniejsze w tej układance, obok serwerowego systemu do zarządzania dokumentacją techniczną ProjectWise, jest – stanowiące fundament dla większości specjalizowanych aplikacji – MicroStation.
Techniczne nowości tej wersji MicroStation są o tyle ważne, że znajdują się w oprogramowaniu bazowym, a więc korzyści z nich czerpać mogą specjaliści wszystkich branż. Od wielu miesięcy omawiana wersja MicroStation dostępna była do testów pod roboczą nazwą ATHENS. Oznaczenie to ustąpiło miejsca oficjalnej nazwie – MicroStation V8i. Wersja V8i jest naturalną kontynuacją linii aplikacji V8 zapoczątkowanej w roku 2001, w szczególności MicroStation V8 XM Edition znanej od roku 2006. Firma Bentley Systems preferuje łagodne wprowadzanie nowych technologii, tak by służyły one użytkownikom, będąc jednocześnie jak najmniej uciążliwe we wdrożeniu.
• Co po staremu? Najważniejszym przejawem tej konsekwencji jest niezmienny od wielu lat format pliku DGNV8. Projektując strukturę tego pliku, zakładano, że będzie on obecny na rynku przez kilkanaście lat. Dlatego też został przygotowany na wprowadzanie zmian, zapisywanie wewnątrz nowych informacji z jednoczesnym zachowaniem zgodności z wersjami poprzednimi. Dla przykładu, w wersji MicroStation V8 XM Edition wprowadzono możliwość definiowania stopnia przezroczystości elementów wektorowych, której to funkcjonalności nie było w wersjach poprzednich. Użytkownik wersji V8i nadal może oczywiście parametr ten ustawiać, jednak może zaistnieć sytuacja, w której współpracownik wykorzystuje starszą wersję oprogramowania. Osoba edytująca dane np. w MicroStation V8 2004 Edition, nie obsługującej przezroczystości, nie może na ekranie wyświetlić przezroczystych elementów, wyglądają one jak wypełnione w 100% kolorem. Jednak dowolne wyedytowane elementy po ponownym zapisaniu do pliku projektowego i powrocie do środowiska V8i nadal zachowują swoją przezroczystość. Nie są więc niszczone informacje, których dana wersja „nie rozumie”. Jest to tylko przykład, bo takich parametrów wewnątrz pliku DGN dodano wiele i będą one respektowane przez dowolne aplikacje V8.
Co z danymi z MicroStation/J i starszych, które pracowały na plikach DGNV7? Wszystkie wersje oprogramowania V8 mogą dane te otwierać (zarówno w trybie „tylko do odczytu”, jak i edycji), a także wykorzystywać jako pliki referencyjne, wyświetlane w postaci podkładu bieżącego projektu – bez konwersji! Oprócz interoperacyjności (wymiany danych z systemami innych producentów) występuje zatem intraoperacyjność – zgodność danych w ramach jednej platformy na przestrzeni wielu jej wersji. Znacznie ułatwia to wdrożenia nowszych wersji, z zapewnieniem bezpieczeństwa posiadanych danych, bez konieczności konwersji, często dużych i złożonych repozytoriów. Oczywiście, jeżeli istnieje taka potrzeba, dane można przekonwertować, również hurtowo w trybie wsadowym...
Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY
powrót
|