Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2009, Nr 4 (167) |


• Wiosna w ASG-EUPOS • Wakacje z fotogrametrią - rozmowa z organizatorami Międzynarodowej Letniej Szkoły ISPRS • Propozycje dla katastru • Transformacja układu współrzędnych w Krakowie • ASG-EUPOS od strony użytkownika • Kłopotliwa studentka

powrót

Henryk Bartoszewicz

Rozproszenie kolekcji

Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta Poniatowskiego, cz. III

Po śmierci ostatniego króla Polski wiele map zostało sprzedanych i ta część zbiorów nigdy nie wróciła do Polski. Inne krążyły między różnymi archiwami, głównie rosyjskimi i dopiero na mocy traktatu ryskiego część zbiorów znalazła się z powrotem w kraju. Pojedyncze mapy trafiły do rąk prywatnych. Wspaniała kolekcja przestała istnieć.

W połowie 1796 r. Stanisław August Poniatowski, osadzony przez Katarzynę II w Grodnie, zadecydował, by wszystkie mapy i plany nieoprawne zostały mu dostarczone przez Franciszka Ryxa. Uporządkowane przez Jana Baptystę Albertrandy’ego mapy przejęte od Chrystiana Wilhelma Friesego trafiły do Grodna – przesłano dwanaście tek map i atlas Hiszpanii. O zawartości siedmiu z nich zachowały się ogólne informacje. Teki I i II zawierały najprawdopodobniej mapy umieszczone poprzednio po hasłem les cartes géographiques. Pierwsza z nich obejmowała następujące grupy kartografików:
1) cartes de Sarmatie ancienne;
2) cartes générales de la Pologne, relativement aux différens changemens qu’el­le a subi;
3) cartes particuliéres des provinces de la Pologne, et des territoires d’une étendue considerable;
4) cartes relatives aux limites.

Nie wiemy, co mogła zawierać ta ostatnia część, ponieważ mapy delimitacyjne zostały w Warszawie. W drugiej tece znalazły się mapy hydrograficzne podzielone na dwie grupy:
1) cartes hydrographiques des rivieres de Pologne;
2) cartes hydrographiques des canaux de Pologne.

Teki III-VI objęły Plans et situations des villes, podzielone przez Albertran­dy’ego na polskie i obce. W tekach III i IV umieszczono cartes et plans des territoires moins vastes comme ususis des villes et forteresses de Pologne par order alphabetique, z informacją, że á la suite de Varsovie on trouve des environs, a w tekach V i VI – plans des villes etc. hors de la Pologne, ułożone alfabetycznie. Natomiast teka VII zawierała plans militaires, batailles, campements etc. W pozostałych pięciu tekach znajdowały się najprawdopodobniej mapy państw obcych...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS