Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2009, Nr 4 (167) |


• Wiosna w ASG-EUPOS • Wakacje z fotogrametrią - rozmowa z organizatorami Międzynarodowej Letniej Szkoły ISPRS • Propozycje dla katastru • Transformacja układu współrzędnych w Krakowie • ASG-EUPOS od strony użytkownika • Kłopotliwa studentka

powrót

Jerzy Królikowski

Regiony a INSPIRE

Raport o postępach w budowaniu regionalnej infrastruktury danych przestrzennych w Europie

Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opublikowało raport „Zaawansowana Regionalna Infrastruktura Danych Przestrzennych”, którego celem jest ukazanie postępów w budowaniu europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) oraz zaprezentowanie różnych regionalnych modeli organizacyjnych zastosowanych do realizacji dyrektywy INSPIRE.

Autorzy raportu podjęli się także oceny społecznych i ekonomicznych konsekwencji wynikających z implementacji tego aktu prawnego. Szczegółowo przedstawiono w nim postępy implementacji dyrektywy INSPIRE na poziomie narodowym, w krajach należących do UE oraz EFTA. W tabeli podsumowującej oceniono stan zaawansowania IIP według 32 zagadnień pogrupowanych w siedmiu kategoriach (zagadnienia organizacyjne, kwestie prawne i finansowe, opracowanie danych do aneksów dyrektywy, metadane, usługi sieciowe, zachowanie odpowiednich standardów oraz zakres opracowania danych przyrodniczych). Z analizy tabeli wynika, że każdy kraj UE posiada przynajmniej jeden w pełni funkcjonujący komponent IIP. Stan realizacji dyrektywy INSPIRE jest najlepszy w przypadku 15 najstarszych członków Wspólnoty Europejskiej, choć pozostałe kraje bardzo szybko nadrabiają zaległości. Największe różnice widoczne są w zagadnieniach prawnych i finansowych, a w mniejszym stopniu także w kwestii wprowadzania usług sieciowych. W dalszej części raportu uporządkowano wszystkie analizowane kraje w dwóch typologiach IIP (m.in. w podziale na infrastrukturę I i II generacji)...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS