Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2009, Nr 4 (167) |


• Wiosna w ASG-EUPOS • Wakacje z fotogrametrią - rozmowa z organizatorami Międzynarodowej Letniej Szkoły ISPRS • Propozycje dla katastru • Transformacja układu współrzędnych w Krakowie • ASG-EUPOS od strony użytkownika • Kłopotliwa studentka

powrót

Bogdan Nogalski, Adam Klimek, Marian E. Nikel

Moda czy konieczność?

Kataster a zmiany strukturalne w służbie geodezyjnej i kartograficznej

Dyskusje na temat katastru toczą się u nas od 1990 roku. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że – mimo ujęcia w ewidencji gruntów i budynków praktycznie wszystkich działek – katastru gruntów w Polsce nie ma. Nie można też mówić o ładzie prawnym na gruncie.

Reprezentujemy pogląd, iż ewidencja gruntów i budynków (EGiB), mimo wielu podobieństw i ustawowego nazewnictwa, nie jest katastrem. Stanowisko nasze jest efektem doświadczeń z pomorskiego „Wojewódzkiego Obiektu Pilotowego Prac nad Systemem Informacyjnym o Nieruchomościach”. W ramach tych prac przeprowadziliś­my analizę definicji katastru, dawnych i obecnych przepisów prawa, zdiagnozowaliśmy stan EGiB oraz, w interesującym nas zakresie, stan ksiąg wieczystych (kw). Badaliśmy rozwiązania organizacyjne mające na celu usprawnienie funkcjonowania tych instytucji. Zastosowaliśmy rozwiązania możliwe w istniejących uwarunkowaniach prawnych i sprawdziliśmy ich efektywność. Wnioski z naszych prac przedstawialiś­my od roku 1997 na organizowanych przez wojewodę pomorskiego seminariach w Starbieninie, w których uczestniczyli podsekretarze stanu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, prezesi GUGiK, sędziowie NSA, profesorowie, eksperci i doradcy.

Wnioski te nie zostały wzięte pod uwagę w działaniach rządu, który w 2000 roku podjął decyzję o budowie Zintegrowanego Systemu Katastralnego, zwanego później Zintegrowanym Systemem Informacyjnym o Nieruchomościach. Założenia tego przedsięwzięcia nie powstały na podstawie badań stanu EGiB, ksiąg wieczystych i ewidencji podatkowej, skoncentrowano się jedynie na stworzeniu systemu informatycznego i próbach jego prawnego zalegalizowania...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS