Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2009, Nr 4 (167) |


• Wiosna w ASG-EUPOS • Wakacje z fotogrametrią - rozmowa z organizatorami Międzynarodowej Letniej Szkoły ISPRS • Propozycje dla katastru • Transformacja układu współrzędnych w Krakowie • ASG-EUPOS od strony użytkownika • Kłopotliwa studentka

powrót

Artur Oruba, Marcin Leończyk, Marcin Ryczywolski, Szymon Wajda

ASG-EUPOS po roku

W grudniu 2007 r. zostały uruchomione podstawowe serwisy wielofunkcyjnego systemu precyzyjnego pozycjonowania ASG-EUPOS, a 2 czerwca 2008 r. udostępniono je użytkownikom. Od tego czasu wykorzystanie serwisów w pracach geodezyjnych systematycznie się zwiększa.

Segment odbiorczy ASG-EUPOS składa się z naziemnych stacji: 98 krajowych (JOZ2 nie została jeszcze włączona do systemu) i 20 zagranicznych (tab. 1). 14 stacji krajowych wyposażono w odbiornik GPS/GLO­NASS. Stacje naszych sąsiadów: Czech (CZEPOS), Litwy (LIT­POS), Niemiec (SA­POS) i Słowacji (SK­POS) wykorzystywane są na podstawie dwustronnych porozumień w ramach międzynarodowego projektu EUPOS. W Polsce dane ze stacji zagranicznych stosowane są do badania stałości układu odniesienia, generowania poprawek powierzchniowych w serwisach: KOD­GIS, NAW­GIS i NAW­GEO oraz wykonywania automatycznych obliczeń w serwisie POZGEO. Użytkownik, który chce skorzystać z danych źródłowych ze stacji zagranicznych, musi skontaktować się bezpośrednio z jej właścicielem (dane kontaktowe dostępne są na www.asgeupos.pl).

Dane obserwacyjne ze stacji gromadzone są i przetwarzane w centrach zarządzających ASG-EUPOS w Warszawie i Katowicach. Ze względów bezpieczeństwa centra te działają równolegle, jednak usługi udostępnia na zewnątrz tylko jedno, a drugie zawsze pozostaje w pełnej gotowości i może przejąć wszystkie zadania. Praca każdego z centrów jest na bieżąco monitorowana przez administratorów, którzy mają także ciągły podgląd pracy urządzeń (serwery, stacje referencyjne, urządzenia sieciowe), usług (łącza teleinformatyczne) i aplikacji (np. aplikacje systemu obliczeniowego). W przypadku ewentualnej awarii elementu systemu administratorzy próbują samodzielnie rozwiązać zaistniały problem, a jeśli to niemożliwe, zgłaszają awarię wykonawcy systemu, umieszczając jednocześ­­nie stosowną informację na stronie WWW.

Realizacja układu odniesienia
Jednym z istotnych warunków wyznaczania współrzędnych z wysoką dokładnością w ASG-EUPOS jest precyzyjne określenie współrzędnych stacji referencyjnych i dowiązanie ich do podstawowej osnowy geodezyjnej kraju. od 23 kwietnia do 10 maja 2008 r. przeprowadzono I etap kampanii kalibracyjnej ASG-EUPOS, której głównym celem było wyznaczenie współrzędnych stacji referencyjnych oraz weryfikacja współrzędnych istniejących punktów osnowy podstawowej: EUREF-POL, POLREF oraz EUVN (łącznie 260 pkt – rys. 1). Wyrównanie sieci zostało przeprowadzone w globalnym układzie ITRF 2005 w nawiązaniu do wybranych stacji permanentnych sieci IGS (International GNSS Service). W wyniku opracowania kampanii wyznaczono współrzędne stacji w układzie ETRF2000 (European Terrestial Reference Frame) oraz ETRF89, które stanowią realizację europejskiego systemu odniesienia ETRS (European Terrestial Reference System)....

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS