wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Andrzej Ciołkosz, Jerzy Ostrowski

Zaczęło się w Bernie

Polacy w 50-letniej historii Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej

W ciągu minionego półwiecza Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna rozwinęła się nie tylko pod względem liczby członków (z 13 państw-założycieli w roku 1959 do 84 obecnie), ale także zakresu i form działalności, o czym dobrze wiedzą wszyscy, którzy uczestniczą w jej pracach. Polska została przyjęta do MAK w roku 1964, a naszym reprezentantem jest Instytut Geodezji i Kartografii.

Żywiołowy rozwój kartografii po zakończeniu II wojny światowej spowodował potrzebę znacznego rozszerzenia i pogłębienia współpracy międzynarodowej na tym polu oraz nadania jej zorganizowanego charakteru. Idea utworzenia organizacji skupiającej kartografów wyszła od grupy przedstawicieli firm kartograficznych sześciu państw zachodnich (pięciu europejskich i USA) na spotkaniu dyskusyjnym w Sztokholmie, które odbyło się w lipcu 1956 r. z inicjatywy dr. Karla Mannerfelta z zakładów Esselte. Dyskusje nad charakterem i zakresem działalności postulowanej organizacji trwały jeszcze trzy lata, a ich forum stały się przede wszystkim specjalne spotkania kartografów z udziałem przedstawicieli coraz większej liczby krajów, zwoływane kolejno do Berna i Lozanny (czerwiec 1957), Evaston i Chicago (czerwiec 1958), Moguncji (listopad 1958) i ponownie do Berna (czerwiec 1959).

Zebrani 50 lat temu w Bernie delegaci 13 państw (Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, RFN, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch) powołali organizację pod nazwą Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna (International Cartographic Association – Association Cartographique Internationale). Jej celem miało być inicjowanie i koordynowanie badań w dziedzinie kartografii, wymiana myśli naukowej i doświadczeń w zakresie opracowywania, produkcji i wykorzystywania map, podnoszenie poziomu szkolenia kartografów oraz rozpowszechnianie wiedzy kartograficznej poprzez organizowanie międzynarodowych konferencji, seminariów i wystaw, a także przez działalność wydawniczą. Powołano również Komitet Wykonawczy pod przewodnictwem prof. E. Imhofa ze Szwajcarii w celu opracowania statutu organizacji. Statut ten został uchwalony na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym MAK w Paryżu w maju i czerwcu 1961 r., na którym do 13 wymienionych państw założycielskich dokooptowano 12 nowych członków...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS