wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Małymi kroczkami

Prezes CLGE Henning Elmstroem o wprowadzaniu regulacji unijnych na grunt geodezji w poszczególnych krajach członkowskich

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Zacznijmy od dyrektywy INSPIRE. Czy to jest zagrożenie, szansa, czy wyzwanie dla naszego zawodu?
HENNING ELMSTROEM: Myślę, że jest to wspaniała możliwość pokazania, jak ważne są dane geograficzne dla społeczeństw całego świata. Dotychczas w każdym kraju tworzyliśmy własne systemy współrzędnych, własne projekty. Teraz zaczynamy rozumieć potrzebę współpracy państw europejskich i w nią wierzyć. Nie patrzymy już na INSPIRE jak na zagrożenie, ale czynnik, który może wpłynąć pozytywnie na produkcję danych przez geodetów z korzyścią dla naszych społeczeństw. Jest to jednak również wyzwanie, ponieważ trzeba połączyć wiele dziedzin oraz poczynić wiele przygotowań. Gdybym 20 lat temu powiedział, że podstawowe dane geograficzne w Europie będą dostępne w internecie, wszyscy by mnie wyśmiali. Gdybym powiedział to 10 lat temu, połowa osób by się śmiała. Teraz nikogo to nie śmieszy, bo taka jest nasza przyszłość.

Ale zgodzi się pan ze mną, że ten nowy porządek oznacza mniej tradycyjnej pracy dla geodetów? Czy wprowadzenie dyrektywy może oznaczać jakieś nowe usługi, nowe rynki dla branży?
Jestem przekonany, że po wprowadzeniu dyrektywy, a może nawet już zaraz, powstaną nowe rodzaje usług. Dane dostępne w innej formie niż kiedyś będą przydatne nie tylko dla państwowych instytucji, ale również dla firm, które stwierdzą: „z takiej ogromnej ilości informacji możemy stworzyć nowe usługi, nowe produkty, możemy kreować nowe przedsięwzięcia”. Już teraz widzimy, jak dane są kompilowane, chociażby przy tworzeniu map drogowych w małej skali dla całej Europy. Są ludzie, którzy potrafią wykorzystywać takie możliwości dla potrzeb społeczeństwa. jestem pewien, że w nadchodzących latach rynek będzie się rozwijał i firmy zyskają na tych zmianach.

A co z dyrektywami dotyczącymi swobody świadczenia usług i uznawania kwalifikacji? Niby obowiązują, ale nie dotykają nas za bardzo.
Jeżeli mówiąc „nas”, mamy na myśli państwa członkowskie, to nie jest do końca tak, że dyrektywa usługowa nas nie dotyka. Na przykład w Niemczech trwają intensywne dyskusje, czy geodeci mogą jeździć z jednego kraju do drugiego. To z kolei zależy od tego, jak zorganizowani są geodeci zajmujący się katastrem. Zarówno w Danii, jak i w innych krajach skandynawskich sceptycznie patrzy się na dyrektywę usługową. Prywatni geodeci licencjonowani mają tam odpowiednie wykształcenie, licencje, obowiązkowe ubezpieczenia i dlatego są zaniepokojeni. Z tego wynika, że musimy odpowiednio połączyć dyrektywę usługową z traktatem rzymskim (a dokładniej z artykułem 45, który mówi, że w przypadku wykonywania usług publicznych nie obowiązuje dyrektywa usługowa). Ale nawet w tzw. państwach opiekuńczych prawdopodobnie 80% prac podlega tej dyrektywie. Na razie nie znamy jeszcze dokładnych trendów w tej dziedzinie...

Pełna treść wywiadu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS