wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Marek Ziemak

Geodezja zaściankowa

Walne Zgromadzenie CLGE, Kraków 2009

Wiosenne spotkanie organizacji geodetów europejskich odbyło się w tym roku w Krakowie. Gospodarzami były Polska Geodezja Komercyjna oraz Geodezyjna Izba Gospodarcza, reprezentujące nasz kraj w CLGE od 2001 roku. Ciekawostkę stanowiła bardzo wysoka frekwencja. Geodeci europejscy chcą więc ze sobą rozmawiać i chcą współpracować.

W roku 2009 przypadł nam w udziale zaszczyt, ale i obowiązek zaprezentowania naszego kraju i zawodu kolegom europejskim. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Polsce. Kraków jest szeroko znany jako jedna z europejskich stolic kultury. Delegaci chcieli sprawdzić te obiegowe opinie, a jednocześnie porównać miejsce tegorocznego spotkania z tymi z lat poprzednich, żeby wymienić tylko Paryż, Berlin, Pragę czy Wiedeń. Jak widać, poprzeczka ustawiona była bardzo wysoko. A Kraków ją przeskoczył, i to z dużym zapasem!

Okazało się, że większość gości miała bezpośrednie połączenia lotnicze ze swoich miast, następnie specjalną koleją dojechali do centrum Krakowa, gdzie od razu trafiali na supernowoczesne centrum handlowe z wejściem na Stare Miasto. Hotel zlokalizowany był przy zabytkowej Bramie Floriańskiej, ale oferował standard jak najbardziej współczesny. Obrady odbywały się w Centrum Konferencyjnym przy największym śred­niowiecznym rynku w Europie. Takie otoczenie już na wstępie znalazło uznanie w oczach uczestników.

Delegatów CLGE przyjął w Sali Senatu Ratusza wiceprezydent Krakowa dr Kazimierz Bujakowski, który opowiedział o dniu dzisiejszym miasta i o planach rozwojowych na przyszłość. Slajdy pięknych zabytków Krakowa, ale i projekty supernowoczesnego stadionu oraz sali koncertowej bardzo się podobały. Wszystkim zaimponowało, że w mieście jest ponad 200 tysięcy studentów. Oczywiście, kształcą się tu również na dwóch uczelniach geodeci. Kraków jako miasto kultury i nauki jest europejską potęgą. Rysu historycznego dopełniła wizyta w Collegium Maius, miejscu studiów Mikołaja Kopernika.

Jednak największe wrażenie na kolegach europejskich wywarła sama atmosfera Krakowa. Gwar i ruch na Starym Mieście przez całą dobę, przedstawienia i muzyka na ulicach, wszędzie kluby, restauracje i kawiarnie. Stragany i eleganckie sklepy, kwiaciarki i dorożki. Mnóstwo młodzieży z całego świata, niepowtarzalna atmosfera. Na tym tle reszta Europy wydała się całkiem stetryczała...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS