Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Stanisław Oszczak

Człowiek dobry

Prof. Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)

3 kwietnia 2009 r. po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas na zawsze profesor dr hab. Lubomir Włodzimierz Baran, doktor honoris causa Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Honorowy Profesor Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, członek rzeczywisty PAN, pionier geodezji satelitarnej w Polsce.

Profesor Lubomir Włodzimierz Baran urodził się 27 września 1937 r. w Żniatynie (woj. lubelskie). 1 października 1960 r., bezpośrednio po ukończeniu studiów na WGiK PW, rozpoczął pracę na stanowisku pracownika naukowo-technicznego w powstającym właśnie Studium Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, a już od 1 grudnia został zatrudniony na stanowisku asystenta. W ten sposób stał się członkiem pionierskiego zespołu (wspólnie z dr. Witoldem Senissonem oraz Andrzejem Hopferem) budującego od podstaw nowy kierunek studiów na olsztyńskiej uczelni.

Mimo pomocy okazywanej przez znakomitych profesorów WGiK PW tak szczupłe grono pierwszych pracowników musiało wykazać się wszechstronną wiedzą, samodzielnością i wielorakimi umiejętnościami praktycznymi związanymi z organizacją i funkcjonowaniem zespołów dydaktycznych – zalążków przyszłych katedr. Dalsze losy Profesora Barana wiążą się nierozerwalnie z tą olsztyńską szkołą.

Jako młody asystent zajął się organizacją Zespołu Rachunku Wyrównawczego i Metod Obliczeń Geodezyjnych, a następnie Zespołu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, przekształconego w roku 1968 w katedrę. Był inicjatorem utworzenia w 1961 roku, organizatorem i pierwszym kierownikiem Stacji Obserwacji Sztucznych Satelitów Ziemi. Po zarejestrowaniu w Radzie Astronomicznej Akademii Nauk ZSRR i w organizacji COSPAR (Committee on Space Research) stacja otrzymała międzynarodowy numer 1151 i jako jedna z 10 ówczes­nych polskich placówek tego typu przystąpiła do prowadzenia regularnej służby obserwacji sztucznych satelitów Ziemi.

W tym samym roku założył studenckie Astronomiczne Koło Naukowe, którego został opiekunem. Działalność Koła była ściśle związana z pracą stacji. Ambitną młodzież przyciągała wyjątkowa osobowość Lubomira Barana, Jego wielka skromność i bezpośredniość, nieprzeciętne zdolności do rozwijania twórczych zainteresowań u współpracowników, a przede wszystkim przykład własnej wytężonej pracy. osobiście uczestniczył w nocnych obserwacjach satelitów (w których był niepokonanym rekordzistą), brał bezpośredni udział w opracowaniu obserwacji, w doborze tematyki opracowań i wreszcie długie godziny korygował teksty referatów naukowych...

Więcej wspomnień o prof. Włodzimierzu Baranie w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS