wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Stanisław Oszczak

Człowiek dobry

Prof. Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)

3 kwietnia 2009 r. po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas na zawsze profesor dr hab. Lubomir Włodzimierz Baran, doktor honoris causa Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Honorowy Profesor Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, członek rzeczywisty PAN, pionier geodezji satelitarnej w Polsce.

Profesor Lubomir Włodzimierz Baran urodził się 27 września 1937 r. w Żniatynie (woj. lubelskie). 1 października 1960 r., bezpośrednio po ukończeniu studiów na WGiK PW, rozpoczął pracę na stanowisku pracownika naukowo-technicznego w powstającym właśnie Studium Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, a już od 1 grudnia został zatrudniony na stanowisku asystenta. W ten sposób stał się członkiem pionierskiego zespołu (wspólnie z dr. Witoldem Senissonem oraz Andrzejem Hopferem) budującego od podstaw nowy kierunek studiów na olsztyńskiej uczelni.

Mimo pomocy okazywanej przez znakomitych profesorów WGiK PW tak szczupłe grono pierwszych pracowników musiało wykazać się wszechstronną wiedzą, samodzielnością i wielorakimi umiejętnościami praktycznymi związanymi z organizacją i funkcjonowaniem zespołów dydaktycznych – zalążków przyszłych katedr. Dalsze losy Profesora Barana wiążą się nierozerwalnie z tą olsztyńską szkołą.

Jako młody asystent zajął się organizacją Zespołu Rachunku Wyrównawczego i Metod Obliczeń Geodezyjnych, a następnie Zespołu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, przekształconego w roku 1968 w katedrę. Był inicjatorem utworzenia w 1961 roku, organizatorem i pierwszym kierownikiem Stacji Obserwacji Sztucznych Satelitów Ziemi. Po zarejestrowaniu w Radzie Astronomicznej Akademii Nauk ZSRR i w organizacji COSPAR (Committee on Space Research) stacja otrzymała międzynarodowy numer 1151 i jako jedna z 10 ówczes­nych polskich placówek tego typu przystąpiła do prowadzenia regularnej służby obserwacji sztucznych satelitów Ziemi.

W tym samym roku założył studenckie Astronomiczne Koło Naukowe, którego został opiekunem. Działalność Koła była ściśle związana z pracą stacji. Ambitną młodzież przyciągała wyjątkowa osobowość Lubomira Barana, Jego wielka skromność i bezpośredniość, nieprzeciętne zdolności do rozwijania twórczych zainteresowań u współpracowników, a przede wszystkim przykład własnej wytężonej pracy. osobiście uczestniczył w nocnych obserwacjach satelitów (w których był niepokonanym rekordzistą), brał bezpośredni udział w opracowaniu obserwacji, w doborze tematyki opracowań i wreszcie długie godziny korygował teksty referatów naukowych...

Więcej wspomnień o prof. Włodzimierzu Baranie w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS