Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2009, Nr 10 (173) |


• O geodezji w Collegium Varsoviense • Na Intergeo w Karlsruhe po kryzysie ani śladu • O zmianach w nauczaniu zawodu geodety • Przegląd oprogramowania do publikacji map w internecie • Spotkanie CLGE w Rzymie • Wyznaczanie kopca Esterki na podstawie dawnych map

powrót

Jerzy Przywara

Niewysokie loty absolwentów

O kształceniu w zakresie geodezji i kartografii na poziomie średnim i wyższym

Wnioski z wrześ­niowej kon­ferencji w Pogorzelicy potwierdza­ją to, o czym wszyscy w branży wiedzą. Jeśli nie chcemy pro­­du­kować bezrobotnych, konieczne są zmiany w nauczaniu zawodu geodety. Trzeba tylko przekonać do tego innych.

Absolwent kierunku geodezja i kartografia wyższej uczelni (studia I stopnia) powinien posiadać podstawową wiedzę z matematyki, nauk przyrodniczych i technicznych. W zakresie wiedzy specjalistycznej ma znać współczesne metody badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi, metody numerycznego opracowania wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych, a także mieć wiedzę na temat ewidencjonowania stanu własności nieruchomości, gospodarki gruntami oraz władać językiem obcym na poziomie średnim. Powinien znać prawo w stopniu umożliwiającym wykonywanie zawodu i być przygotowany do pracy w administracji, wykonawstwie geodezyjnym, a także do prowadzenia małej firmy.

W minimum programowym dla studiów magisterskich (czyli II stopnia) jest również mowa o posługiwaniu się zaawansowaną wiedzą z zakresu geodezji i kartografii, kierowaniu zespołami ludzkimi oraz radzeniu sobie z podstawowymi problemami prawnymi i administracyjnymi...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS