Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2009, Nr 10 (173) |


• O geodezji w Collegium Varsoviense • Na Intergeo w Karlsruhe po kryzysie ani śladu • O zmianach w nauczaniu zawodu geodety • Przegląd oprogramowania do publikacji map w internecie • Spotkanie CLGE w Rzymie • Wyznaczanie kopca Esterki na podstawie dawnych map

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Uczelnia przedsiębiorcza

Rozmowa z rektorem Collegium Varsoviense dr. inż. Konradem Majem i kanclerzem Robertem Gmajem

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Jakie były początki Collegium Varsoviense?
ROBERT GMAJ: Szkoła działa od 2001 roku. Założycielem uczelni jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Nauki, powstała z inicjatywy prof. Edwarda Wiśniewskiego. Fundacja jest także założycielem Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, którą również reprezentujemy. Obecnie konsolidujemy się z trzecią uczelnią, tj. Wyższą Szkołą Biznesu – National-Louis University z Nowego Sącza.
KONRAD MAJ: Celem konsolidacji jest uruchomienie związku uczelni przy zachowaniu autonomii jego członków.
RG: Związek jest nową osobą prawną dopuszczoną ustawą o szkolnictwie wyższym. W ramach statutu uczelnie wydzielają swoje zasoby, uprawnienia, koncesje, środki materialne, niematerialne i
wnoszą je do związku. Jeśli konsolidacja się powiedzie, może powstać jeden podmiot.

Chodzi o wzmocnienie potencjału?
RG
: Tak, a jedną z korzyści jest to, że będziemy działali w trzech miastach jako siedzibach: Warszawie, Tarnowie, Nowym Sączu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Tarnów, ponieważ tam, m.in. ze względu na sąsiedztwo dużych zakładów przemysłowych, chcemy uruchomić Wydział Nauk Inżynieryjnych z kierunkami: inżynieria środowiska, inżynieria chemiczna oraz inżynieria materiałowa.

Spośród tych trzech szkół kierunki inżynierskie prowadzi tylko Collegium Varsoviense?
RG: Tak, ale porozumienie już jest podpisane, do załatwienia zostały jedynie formalności w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Skąd pomysł na kształcenie inżynierów, które jest stosunkowo kłopotliwe i drogie?
RG: Kierunki inżynierskie rzeczywiś­cie są wyzwaniem, w związku z czym w uczelniach niepublicznych prawie nie są reprezentowane. Jest kilka przyczyn naszego zainteresowania nimi. Po pierwsze, uważamy, że jest to przyszłość. Po drugie, dysponujemy silną kadrą inżynierską, w dużej części z WAT, mamy też dobre kontakty z Politechniką Warszawską. Po trzecie, rok temu ruszył ministerialny program pilotażowy zamawianych kierunków inżynierskich, który ma wspomóc ich uruchamianie. My wystartowaliśmy z tym znacznie wcześniej, odpowiadając na potrzeby gospodarki nie tylko polskiej, ale też unijnej. Szacuje się bowiem, że w Polsce brakuje 50 tys. inżynierów, w UE niedobór ten wynosi blisko 300 tys. Boom edukacyjny, który rozpoczął się w połowie lat 90., a maksimum osiągnął około roku 2000, nasycił kierunki humanistyczne i społeczne, pomijając kierunki techniczne. Jedną z przyczyn zapaści była niefortunna decyzja o likwidacji obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Studenci mają duże braki z tego przedmiotu i dlatego wielu z nich odpada po pierwszej sesji. Żeby skutecznie przyciągnąć młodzież na kierunki techniczne, musieliśmy uruchomić kursy przygotowawcze z matematyki i fizyki. Akcję doszkalania prowadzimy w 22 ośrodkach w kraju...

Pełna treść wywiadu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS