Kazimierz Dudzik
EWIDentny monopol
Problemy wsadowego zasilania baz ewidencji gruntów i budynków plikami zmian z wykorzystaniem standardu SWDE
Wykonawca geodezyjny z jednej strony musi dostosowywać się do obowiązujących standardów, z drugiej zaś uczestniczy w postępowaniach przetargowych, w których standardy te są zastępowane „normami lokalnymi” ustalanymi doraźnie, tylko na potrzeby ogłoszonego przetargu.
Do zasadniczych przyczyn problemów związanych z wsadowym zasilaniem baz ewidencji gruntów i budynków (EGiB) plikami zmian z wykorzystaniem standardu SWDE należą: • niemoc organów powołanych do przestrzegania obowiązujących przepisów, • brak koordynatora, który sterowałby rozwojem formatów danych w zakresie EGiB, • dowolność ustalania warunków przetargowych, • bieżące interesy firm udostępniających oprogramowanie do prowadzenia ewidencyjnych baz danych. Główny Urząd Geodezji i Kartografii opracował, opublikował i rozesłał w sierpniu 2006 r. do administracji geodezyjnej i kartograficznej dokument zatytułowany „Opis wykorzystywania formatu SWDE do prac wykonywanych przez wykonawstwo geodezyjne” (L6CFUN01_Specyfikacja protokołu historii zmian_v132_2006.08.30 punkt 4.5.2 oraz 4.5.4), zwany w dalszej części artykułu „dokumentem GUGiK”. Opracowanie to powstało na podstawie rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU nr 38, poz. 454) oraz Instrukcji Technicznej G-5 Ewidencja gruntów i budynków. Niestety, w postępowaniach przetargowych norma ustalona przez GUGiK nie jest powszechnie stosowana. W niektórych przetargach na modernizację EGiB zleceniodawca jako wynikowy format ustala SWDE lub inny opisany, ale sporo jest takich, w których wymusza się używanie określonych programów. Przyjrzyjmy się przykładowym postępowaniom na terenie województwa pomorskiego.
Przetargi ustalające wynikowe formaty 1. Modernizacja EGiB dla 35 obrębów gminy Kościerzyna, ogłoszenie nr 94541/2009 z 19.06.2009. Specyfikacja przetargowa nie wymaga posiadania przez wykonawcę określonego oprogramowania. 2. Modernizacja EGiB dla 22 obrębów wiejskich gminy Brusy oraz wprowadzenie wyników modernizacji do bazy prowadzonej przez starostę chojnickiego, ogłoszenie nr 66075 z 23.04.2009. Wśród wymogów jest dysponowanie oprogramowaniem do edycji danych ewidencyjnych oraz oprogramowaniem do aktualizacji bazy ewidencyjnej danymi w formacie SWDE. 3. Modernizacja EGiB dla gminy Nowa Wieś Lęborska, ogłoszenie nr 119455 z 25.07.2008. O zamówienie mogą ubiegać się firmy dysponujące osobami zdolnymi do wykonywania zamówienia w programie TurboEWID lub w programie umożliwiającym pobranie danych EGiB w formacie SWDE oraz załadowanie różnicowego pliku SWDE do bazy EGiB zamawiającego według technologii opisanej w załącznikach nr 10 i 11 do SIWZ (ocenę formatu tego pliku różnicowego SWDE wraz z niekończącą się historią prób importu zmodernizowanych danych do źródłowej bazy przedstawiono w dalszej części artykułu)...
Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY
powrót
|