Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2011, Nr 2 (189) |


• Zakręcanie kurka z uprawnieniami, czyli propozycje reformy systemu nadawania uprawnień • Konny GIS za 12 milionów • EWID: strzał w stopę • Rozmowa z Anitą Wierzejską, geodetą powiatowym w Piasecznie • GIS na kryzys • Testujemy toromierz LaserTEC-1435 • Zestawienie ploterów wielkoformatowych, cz. 1

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

EWID: strzał w stopę

Ani obowiązujące prawo, ani nieśmiałe kroki podejmowane przez GUGiK, ani działania konkurencji nie były dotąd w stanie zachwiać monopolem EWID-a i zatrzymać jego ekspansji w północnej Polsce. Dlaczego administracja samorządowa z taką determinacją działa na własną szkodę? Czy kolejny wyrok Krajowej Izby Odwoławczej ma szansę coś zmienić?

Problem był opisywany szeroko na łamach GEODETY 10/2009 w artykule „EWIDentny monopol”. Najkrócej mówiąc chodzi o to, że system EWID wykorzystywany w niektórych powiatach do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków nie generuje danych wyjściowych w obowiązującym formacie wymiany danych ewidencyjnych SWDE ani ich w tym formacie nie akceptuje. Struktura bazy danych jest zaś najpilniej strzeżoną tajemnicą twórców tego programu. To zamyka drogę autorom innego oprogramowania do jakiejkolwiek współpracy z systemem EWID. Eliminuje tym samym wszelką konkurencję w zakresie przetwarzania danych na przykład w procesie modernizacji EGiB, gdzie dane trzeba przecież pobrać i zwrócić po zmodernizowaniu. W konsekwencji na terenie opanowanego przez EWID powiatu firma wykonująca modernizację musi posiadać co najmniej kilka licencji tego programu w obowiązującej wersji, a zwykły wykonawca geodezyjny – moduł do konwersji danych na format EWID-a. Dlaczego jednak powiaty nabywają taki wybrakowany system? Bo jego twórcy oferują go starostwom za darmo. Ich zarobek ma swoje źródło całkiem gdzie indziej.
We wspomnianym na wstępie artykule przytoczono przykłady przetargów na modernizację EGiB w kilku powiatach, w których jest ona prowadzona w systemie EWID (oprogramowanie TurboEWID). Akurat przedstawione przypadki pochodziły z województwa pomorskiego, ale problem wykraczał znacznie poza jego teren i od tamtego czasu wraz z ekspansją EWID-a jeszcze się rozszerzył (najnowsze „nabytki” znajdują się w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim). Otóż w tych ogłoszeniach administracja samorządowa tak formułowała warunki, aby wykonawcą mogła być jedynie firma dysponująca licencjami EWID-a w okreś­lonej wersji (oczywiście najłatwiej jest spełnić ten warunek twórcom EWID-a)...

Pełna treśc artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS