Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Jerzy Królikowski

Surveyor+ GPS

W czasopismach branżowych coraz częściej wyróżnia się tzw. odbiorniki RTK trzeciej generacji. Co to takiego? Za przykład niech posłuży najnowsza propozycja firmy Carlson Software.

Spółka ta – jak sama nazwa wskazuje – dotychczas zajmowała się przede wszystkim produkcją oprogramowania. Jakiś czas temu w jej ofercie pojawiły się także rejestratory. Jednym z nich był model Surveyor, m.in. z klawiaturą alfanumeryczną, szybkim procesorem, systemem operacyjnym Windows Mobile, a także solidną magnezową obudową odporną na wodę i pył oraz upadki na beton z 1,5 metra. Po jego premierze inżynierowie z Carlsona doszli do podobnych wniosków, jak np. wielu producentów samochodów. Zamiast inwestować w nowe modele sprzętu, lepiej rozwijać te już sprawdzone. Efektem tej strategii było dodanie do rejestratora modemu GSM/GPRS, a później także modułu GNSS-RTK wraz z anteną zewnętrzną. Tak właśnie powstał Surveyor+ GPS.
Jest to coraz popularniejsza konfiguracja satelitarnego sprzętu geodezyjnego. Jakie są jej zalety? Przede wszystkim mała waga (cały zestaw RTK waży 2,8 kg) oraz wszechstronność. Sam rejestrator może bowiem służyć jako wysokiej jakości odbiornik klasy GIS o dokładności 1-3 m lub jako kontroler – nie tylko do pracy ze sprzętem GNSS, lecz także z tachimetrami. Gdy jednak chcemy podnieść jakość pomiaru, za pomocą kabla ukrytego w tyczce łączymy się z zewnętrzną anteną i w ten prosty sposób otrzymujemy pełny zestaw RTK. Oczywiście całość można wykorzystać również do pomiarów statycznych...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS