wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Jerzy Królikowski

Surveyor+ GPS

W czasopismach branżowych coraz częściej wyróżnia się tzw. odbiorniki RTK trzeciej generacji. Co to takiego? Za przykład niech posłuży najnowsza propozycja firmy Carlson Software.

Spółka ta – jak sama nazwa wskazuje – dotychczas zajmowała się przede wszystkim produkcją oprogramowania. Jakiś czas temu w jej ofercie pojawiły się także rejestratory. Jednym z nich był model Surveyor, m.in. z klawiaturą alfanumeryczną, szybkim procesorem, systemem operacyjnym Windows Mobile, a także solidną magnezową obudową odporną na wodę i pył oraz upadki na beton z 1,5 metra. Po jego premierze inżynierowie z Carlsona doszli do podobnych wniosków, jak np. wielu producentów samochodów. Zamiast inwestować w nowe modele sprzętu, lepiej rozwijać te już sprawdzone. Efektem tej strategii było dodanie do rejestratora modemu GSM/GPRS, a później także modułu GNSS-RTK wraz z anteną zewnętrzną. Tak właśnie powstał Surveyor+ GPS.
Jest to coraz popularniejsza konfiguracja satelitarnego sprzętu geodezyjnego. Jakie są jej zalety? Przede wszystkim mała waga (cały zestaw RTK waży 2,8 kg) oraz wszechstronność. Sam rejestrator może bowiem służyć jako wysokiej jakości odbiornik klasy GIS o dokładności 1-3 m lub jako kontroler – nie tylko do pracy ze sprzętem GNSS, lecz także z tachimetrami. Gdy jednak chcemy podnieść jakość pomiaru, za pomocą kabla ukrytego w tyczce łączymy się z zewnętrzną anteną i w ten prosty sposób otrzymujemy pełny zestaw RTK. Oczywiście całość można wykorzystać również do pomiarów statycznych...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS